České Budějovice 30. května (ČTK) - České Budějovice dnes zahájily rekonstrukci kulturního domu Slavie, náklady na přestavbu jsou kolem 500 milionů korun bez daně. Jde o jednu z největších investic města v novodobé historii. Rekonstrukce by měla skončit za dva roky. Novinářům to řekli zástupci českobudějovického vedení.
"Měli jsme kolem projektu spoustu práce. A já teď nevím, jestli víc té práce máme za sebou nebo před sebou. Dnes ráno jsme předali staveniště a ve středu mohou samotné práce začít," řekl náměstek českobudějovické primátorky Petr Maroš (ODS).
Město získalo na rekonstrukci dotaci ve výši 177 milionů korun z Národního plánu obnovy. Podmínkou pro úspěšné čerpání je to, že stavbu musí do září 2025 kolaudovat.
Plánovanou rekonstrukci kulturního domu provázejí ve městě v poslední době protesty některých skupin, které chtějí zachovat současnou podobu objektu, jenž je kulturní památkou. Podle nich přestavba částečně změní dispozici objektu. Kulturní dům doplní prosklená přístavba a zanikne společenský sál v patře a také tělocvična v přízemí.
Podle Maroše může projekt zastavit pouze soud. "My jej můžeme zrušit pouze na základě ekonomické nevýhodnosti, ale tato kritéria nesplňuje. Rekonstrukci Slavie jsme zdědili po minulém vedení radnice a ten proces je tak daleko, že jej prostě nemůžeme zastavit. Debata architektů a jiných odborníků se měla vést v době, kdy se projekt připravoval," řekl ČTK Maroš. Ve výběrovém řízení na přestavbu Slavie uspělo sdružení firem Metrostav, Geosan a Auboeck.
O osudu KD Slavie se v Českých Budějovicích mluví několik let. Původně německý Spolkový dům byl postaven v letech 1871 až 1872. Byl projektován jako kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. Za Adolfa Hitlera se stal centrem německého hitlerovského nacionalismu, později v něm sídlil krajský sekretariát KSČ, pak byl odevzdán městu, později sloužil armádě. V roce 1960 ho ministerstvo obrany předalo státu a stát o dva roky později opět městu.
rek hj