Důležitou činností strážníků městské policie, zaměřené na bezpečí obyvatel jihočeské metropole, je mimo jiné sběr nebezpečného infekčního materiálu. Nejčastěji se jedná o použité injekční stříkačky nebo samostatné jehly, nedbale odhozené uživateli návykových látek. V případě zranění o takovou jehlu je pak postižený vystaven vysokému riziku nakažení některou z infekčních nemocí, jako je například žloutenka nebo virus HIV. Časté jsou však i nálezy zbytků léčiv a jiných pomůcek pro výrobu drog.
Nejrozšířenějším výskytem infekčního materiálu na území města je především široké okolí vlakového nádraží, sídliště Máj, centrum města nebo okolí Palackého náměstí. Místem, kde se sdružují narkomané a odhazují zde použité injekční stříkačky, jsou zejména ulice, parky, výměníky nebo dětská hřiště. Své pomůcky k aplikaci drog však často zanechávají i na veřejných toaletách obchodních center nebo restaurací. V dubnu loňského roku strážníci dokonce lovili injekční stříkačku ze záchodové mísy na toaletách jednoho z obchodních center.
Českobudějovičtí strážníci se v průběhu loňského roku setkali i s hromadným výskytem infekčního materiálu. Na Beránkově nábřeží nalezl náhodný svědek brašnu na kolo s 50 kusy použitých injekčních stříkaček. Naštěstí věděl, na koho se obrátit. Přivolaná hlídka městské policie nebezpečný odpad převzala a předala k likvidaci.
Za rok 2023 sebrali strážníci v ulicích Českých Budějovic celkem 760 kusů použitých injekčních stříkaček. Od začátku letošního roku jich k likvidaci předali již více než 300 kusů.
Nejohroženější skupinou, která je vystavena riziku poranění o odhozené injekční stříkačky, jsou děti. Ty často nejsou schopny rozpoznat nebezpečí a neví, jak se v případě takového nálezu zachovat. Strážníci Městské policie České Budějovice proto v rámci prevence kriminality pořádají na dané téma přednášky již pro nejmenší děti z mateřských škol.
Nabádáme občany, aby v případě nálezu odhozené injekční stříkačky nenechávali nález ležet bez povšimnutí a věc oznámili městské policii na telefonní linku 156. Nikdy nesbírejte infekční materiál holýma rukama. Strážníci, kteří jsou ke sběru infekčního materiálu speciálně vyškoleni a disponují ochrannými pomůckami, injekční stříkačky bezpečně seberou a zlikvidují.
Co dělat při poranění injekční stříkačkou?
- Ránu nechte co nejdéle volně krvácet a místo poranění nemačkejte – krvácení rány snižuje případnou dávku viru v těle
- Po zastavení krvácení ránu vymývejte vodou a mýdlem po dobu 10 minut, poté ošetřete dezinfekčním roztokem.
- Vyhledejte lékaře, hygienickou stanici, nebo nejbližší infekční oddělení – lékař vyšetří krev na virové onemocnění.
Autor: Mgr. Věra Školková