„Jedná se vlastně o unikátní zařízení, které bude v jedné části mít, řekněme, bytový dům pro seniory se sociálními službami, do kterého může klient přijít, pronajmout si tam byt ve chvíli, kdy je ještě plně soběstačný, pouze potřebuje zajištění nějakých sociálních služeb. Pokud se jeho stav bude zhoršovat, tak vlastně jenom v rámci toho areálu je schopen se posunout do té druhé části, která bude koncipovaná jako domov pro seniory zajišťující odbornou péči o neurodegenerativní choroby,“ vysvětlil hejtman Kuba a dodal, že v rámci projektu je pamatováno i na bytový dům pro ty, kteří jsou pro rozvoj Jihočeského kraje klíčoví. „Potřebujeme co nejvíc bytů pro lidi v profesích, které sem potřebujeme přivádět. Ať už jsou to lékaři, sestřičky, městští strážníci, inženýři, učitelé… Prostě celý koncept je o tom, abychom celý areál maximálně využili a v roce 2025, tedy ve chvíli, kdy se nám uvolní část nemocnice od psychiatrie nahoru, tam, kde je dneska ještě ortopedické oddělení, až směrem ke kostelu, tak tam už zase připravujeme projekt bytové čtvrti. Zde můžou vyrůst další desítky městských a krajských pro všechny, které chceme přivádět do jižních Čech,“ dodal hejtman.
Aby celý projekt bezchybně fungoval a poskytl co nejlepší péči všem klientům, je nezbytné spolupracovat s odborníky. Připomněla to náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Lucie Kozlová. „Kromě úzké spolupráce s projektanty a architekty je nezbytné už od samého začátku konzultovat všechny kroky s těmi, kdo v sociální oblasti dlouhá léta pracují a detailně znají specifické potřeby svých klientů. Požádala jsem proto o spolupráci odborníky z praxe, jako je například ředitelka Unie Roska Věra Švábová, ředitelka domova pro osoby se zdravotním postižením PETRA Mačkov Vlasta Maroušková či paní ředitelka Martina Smětáková z Domova pro seniory Bechyně,“ nastínila náměstkyně Kozlová, podle níž odbornice z praxe dopodrobna konzultují s architekty i ty nejmenší detaily tak, aby bylo vše maximálně funkční.
Náměstkyně následně zdůraznila, že vybudováním areálu se prakticky vyřeší nedostatek lůžek pro seniory, se kterým se město České Budějovice aktuálně potýká. „V současnosti intenzivně hledáme umístění pro 80 akutních klientů, o které se rodiny opravdu nemohou postarat vlastními silami. A to vůbec nezmiňuji, kolik žádostí o umístění máme celkem,“ zdůraznila náměstkyně s tím, že kraj intenzivně připravuje další projekty v Jihočeském kraji, aby senioři nalezli nový domov co nejblíže svého současného bydliště. „Pracujeme také s demografickou křivkou vývoje stárnutí populace a chceme být do budoucna dobře připraveni,“ dodala náměstkyně.
Prezentace k dispozici ZDE