Temelín (Českobudějovicko) 6. listopadu (ČTK) - Jaderná elektrárna Temelín dodala za první měsíc provozu horkovodu vedoucího do Českých Budějovic 50 terajoulů (TJ) tepla. Energetici v průměru dodávali budějovické teplárně vodu ohřátou na 110 stupňů Celsia. Novináře o tom informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Na dotaz ČTK také ČEZ upřesnil, jaké byly náklady na stavbu 26 kilometrů dlouhého horkovodu. Původně udával cenu 1,69 miliardy Kč, nyní čeká, že bude 2,4 miliardy Kč. Temelínský přivaděč pokryje 30 procent potřeby tepla v Budějovicích. Půjde o 750 terajoulů ročně, horkovod by měl dodávat teplo nejméně 20 let.
"Jsme stále na začátku topné sezony. Tomu odpovídá i množství dodávaného tepla. Ve špičce v zimě by do Budějovic měla proudit voda o teplotě 140 stupňů Celsia, zpět se po ochlazení v síti teplárny bude vracet voda o teplotě kolem 70 stupňů Celsia," uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.
Na dotaz ČTK dnes ČEZ upřesnil náklady na horkovod. Původně oznámil 1,69 miliardy Kč. "Šlo o cenu dostavby tak, jak je to uvedeno v obchodním věstníku, jde o veřejný údaj. Zatím není uzavřené vyúčtování, do kterého se mohou propsat jak některé platby, tak také pohledávky za původním zhotovitelem, který se při stavbě ocitl v insolvenci. Celkové náklady se započtením plateb před insolvencí firmy Tenza očekáváme na úrovni 2,4 miliardy," řekl temelínský mluvčí.
ČEZ původně avizoval, že horkovod začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Stavěl se od jara 2019. Stavba měla zhruba dva roky zpoždění. Od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavěly. Jsou jimi společnosti Elte a Energie - stavební a báňská.
Horkovod by měl pokrýt spotřebu tepla přibližně třetiny zákazníků teplárny, zbytek zajistí podnik z vlastních zdrojů. Emise teplárny včetně skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší klesnou díky horkovodu zhruba o třetinu. Ročně tak firma uspoří přes 80.000 tun emisí oxidu uhličitého z uhlí, které nespálí. Zkušební provoz horkovodu začal v říjnu, kdy zástupci budějovické radnice ocenili, že město má tak 30 procent tepla za stabilní ceny, které neovlivní vývoj na trhu.
Temelín propojila s Budějovicemi dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě potrubí jsou minimálně 1,3 metru pod zemí. V zimě bude do Budějovic proudit voda až o teplotě 140 stupňů Celsia, pro zbytek roku to bude teplota 90 stupňů Celsia, uvedl ČEZ.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 13,1 TWh.
Budějovická teplárna zásobuje teplem na 30.000 bytů a přes 400 firem, institucí, škol, zdravotnických zařízení či obchodů. Loni prodala 1463 terajoulů tepla, měla výnosy 1,3 miliardy Kč a skončila v zisku po zdanění 23,1 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.