Jak správně třídit plasty
Profilovka
08. 02. 2024.
Osud odpadních plastů v Týně nad Vltavou
Komunální odpad v Týně nad Vltavou třídíme na tyto složky:
• Papír
• Plasty
• Sklo
• Kovy
• Nápojové kartony
• Biologické odpady rostlinného původu
• Jedlé oleje a tuky
• Textil
• Nebezpečný komunální odpad
• Objemný odpad
• Směsný komunální odpad

Směsným komunálním odpadem se rozumí zbylý komunální odpad po vytřídění všech výše uvedených položek.
Nyní si položme otázku, proč odpady třídíme? Je to proto, aby občané či město ušetřili za odpady? Ne! Skutečným cílem třídění odpadů je ochrana životního prostředí. Jen samostatným sběrem jednotlivých složek odpadů můžeme s jednotlivými složkami odpadů nakládat individuálně a omezit tak množství dále nevyužitelného odpadu, který končí na skládkách. Sklo může být dotříděno a znovu roztaveno ve sklárnách, papírny mohou recyklovat odpadní papír, slévárny dokážou znovu využít nápojové plechovky apod.

Asi nejvíce diskutovanou položkou tříděného komunálního odpadu jsou v poslední době plasty. Jaké druhy plastů je vhodné do kontejnerů odkládat? Co se s odpadními plasty děje po jejich odložení do kontejneru? Nekončí odpadní plasty (i přes snahu občanů třídit) nakonec stejně na skládkách? Jak čisté odpadní plasty musí být?

Vezměme to postupně. Jaké druhy plastů je vhodné do kontejnerů odkládat? Do žlutých kontejnerů na plasty lze odkládat PET láhve od nápojů (prosím, nezapomeňte je sešlápnout!), kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén. Někdy je obtížné určit, zda daný obal patří do odpadních plastů či nikoli, neboť druhů plastových i jiných materiálů, jejich kombinací a variant jejich použití stále přibývá. Pokud si nejsme jisti, zda daný obal patří do žlutého kontejneru či nikoli, mohou nám k tomu pomoci tzv. recyklační značky umístěné obvykle přímo na obalu. Naopak do žlutých kontejnerů nepatří novodurové trubky a obaly od nebezpečných látek (barvy, motorové oleje, chemikálie apod.).
Co se s odpadními plasty děje po jejich odložení do kontejneru? Nekončí odpadní plasty (i přes snahu občanů třídit) nakonec stejně na skládkách? Obecně jsou plastové odpady odvezeny na specializované třídicí linky. Zde se odpadní plasty dále třídí na jednotlivé druhy. Mezi žádané komodity patří například pěnový polystyren. Ten se ještě dotřiďuje na čistý (resp. málo znečištěný) a silně znečištěný. Čistý polystyren se upraví a použije na výrobu plastového nádobí. Znečištěný polystyren je zase zpracován jako příměs do stavebních hmot.

V Týně nad Vltavou nedisponujeme třídicí linkou. Plasty jsou separovány ručně. Odpadní plasty se třídí na ty, co mají další materiálové využití a na ty, které materiálové využití nemají. Materiálově nevyužitelné plasty jsou poté přímo v Týně nad Vltavou nadrceny na tzv. tuhé alternativní palivo neboli TAP. Zařízení pro výrobu alternativního paliva v Týně nad Vltavou slouží pro zpracování velkého množství materiálově nevyužitelných plastů z velké části Jihočeského kraje. Plasty z třídicích linek sem proudí slisované v balících.

Vytříděním plastů tedy napomáháme tomu, aby tyto materiály nekončily na skládce. Vytříděné plastové odpady jsou buď materiálově (vzniknou z nich nové výrobky), nebo energeticky využity. Energetické využití plastů umožňuje úsporu jiných paliv, což je aktuálně velké téma. Alternativní palivo TAP vyráběné v Týně nad Vltavou využívají např. teplárny pro výrobu tepla a elektřiny či cementárny pro ohřev svých výrobních technologií. V budoucnu bude palivo vyráběné v Týně pravděpodobně využíváno jako příměs i v zařízeních pro energetické využití odpadů (tzv. ZEVO), kterých vznikne celá řada v souvislosti s výrazným omezením skládkování dle platné legislativy. Energetické využití plastů je řízený a kontrolovaný technologický proces. Spalování probíhá za přesně stanovených teplot a samozřejmostí je také systém čištění spalin.

Jak čisté odpadní plasty musí být? Jak již bylo zmíněno dříve, do žlutých kontejnerů v žádném případě nepatří obaly od nebezpečných látek (např. barev, motorových olejů, chemikálií apod.). Toto platí obecně pro všechny složky komunálního odpadu. Obaly od nebezpečných látek lze odevzdat ve sběrném dvoře Liškárna. Často diskutovaným tématem jsou kelímky od jogurtu. Od plastového kelímku nutno oddělit víčko, které je často z hliníku. Kelímek nesmí obsahovat velké množství zbytkového jogurtu. Je-li však kelímek prázdný, není nutné ho vyplachovat. Kelímky nachází v současnosti energetické využití, kdy menší rezidua zbytků potravin nevadí. A jelikož je třídění odpadu především o ochraně přírody, nač plýtvat pitnou vodou, když to není potřeba!
Děkuji za cenné informace a připomínky panu Jakubu Nekovářovi ze společnosti Rumpold - T s.r.o.


Ing. Tomáš Horák
Odbor hospodářské správy