Nové Hrady (Českobudějovicko) 4. listopadu (ČTK) - Jediný šlechtitelský chov hus v Česku v jihočeském Byňově prodává letos husy pro svatomartinská menu za stejné ceny jako loni. Kilogram v živé váze prodává Rybářství Nové Hrady, pod nějž chov spadá, za 140 korun. Na svatého Martina a pro vánoční trh nabízí 3000 hus. Je to víc než loni, kdy na chov ještě dopadaly následky ptačí chřipky. Zájem o svatomartinská menu je v Českých Budějovicích velký, zjistila ČTK.
Na svatomartinská menu v restauracích dodají z chovu v Byňově u Nových Hradů asi 2000 hus. "Každý rok navyšujeme mladé chovné. Většina se prodá v malých housatech. Pro nás je na prvním místě vybrat mladý chovný materiál na příští rok, zbytek housat prodáváme zákazníkům. Máme stejné ceny jako loni," řekla ČTK vedoucí střediska chovu drůbeže Naďa Hrvolová. Objednávky brali od poloviny září. Zájem letos vzrostl, vyprodáno ještě není. Loni zdražila firma kvůli vyšším nákladům na energie kilogram o 40 korun.
Zájem o svatomartinská menu je letos obrovský, plní se rezervace i lůžka v hotelích, uvedl ředitel Turistické oblasti Budějovicko Tomáš Polanský. Jen na Českobudějovicku eviduje 20 restaurací, jež menu nabídnou.
Podle rodinného receptu připravuje husu víc než deset let budějovická restaurace Klika Kitchen. "Husy máme z volného chovu od manželů Tůmových z Chelčic. V nabídce bude přes oběd pečená husí čtvrtka, husí kaldoun a další speciality, ale na večeře připravujeme nově takzvanou husí hostinu ve stylu sharing plate. Jednotlivé pokrmy sdílíte u stolu se svými blízkými ve dvou až dvaceti lidech, a můžete tak ochutnat od každého něco," popsal majitel restaurace Petr Klika.
Husí speciality z místních zdrojů nabídne i Restaurace Zvon na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Husu tam pomalu konfitují v sádle přes noc až 14 hodin. Podávají domácí žemlový knedlík, bramborové drbáky i švestkové červené zelí. "Jsou to recepty vycházející z tradice česko-vídeňské kuchyně," řekl generální manažer Grandhotelu Zvon Zdeněk Novotný.
V chovu Rybářství Nové Hrady se prokázala v roce 2021 ptačí chřipka. V chovném hejnu bylo kolem 5000 ptáků, veterináři zlikvidovali asi 4100 z nich. Vzhledem k tomu, že je to jediný šlechtitelský chov hus v Česku s víc než padesátiletou tradicí, naočkovali veterináři proti ptačí chřipce 818 hus. Hrvolová věří, že příští rok dosáhne chov původního stavu kolem 5000 ptáků.
Šlechtění hus v Byňově začalo v roce 1970. Chov se obměňuje po čtyřech až pěti letech. Většina zákazníků je z Česka. Na sezonu mívá farma připraveno kolem 16 násad, v každé od osmi tisíc do 12.000 vajec. Novohradské rybářství patří v Česku k průkopníkům velkochovu hus a kachen. Dnes je jediný svého druhu v Česku. Z líhně ročně vzejde 60.000 housat a stejný počet kachňat; rybářství chová také kolem 300 až 500 kachen.