Jihočeské letiště nemá zájem o stíhačku MiG-23

České Budějovice 14. prosince (ČTK) - Jihočeské letiště v Českých Budějovicích už nemá zájem o stíhačku MiG-23, která byla několik let umístěna u vjezdu do areálu. Letoun z vybavení bývalé československé armády si převezme Vojenský historický ústav, jemuž stíhačka patří. ČTK to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Jihočeský kraj je jediným akcionářem letiště. MiG-23 areál letiště opustil v noci na dnešek.

"Nedává nám to smysl. Jedná se o civilní letiště, a proto nevidím důvod, proč by zde mělo stát vojenské letadlo. Máme ho stejně zapůjčené od Vojenského historického ústavu, tak mu stroj vrátíme," uvedl Kuba.

Bývalé vojenské letiště se nachází v Plané u Českých Budějovic a zabírá 320 hektarů, stojí tam asi 150 budov. Nemovitosti vlastní Jihočeský kraj a v minulosti areál částečně patřil i Českým Budějovicím. V roce 2020 koupil kraj od města České Budějovice jeho padesátiprocentní akciový podíl za 6,5 milionu korun. Letiště patřilo po druhé světové válce mezi důležité základny československého a později českého letectva. Stíhací piloti však aerodrom, zkolaudovaný v původní podobě 13. prosince 1937 pro civilní provoz, opustili koncem roku 1994.

Jihočeský kraj letos dokončil transformaci areálu na mezinárodní civilní letiště. Od srpna, kdy provoz zahájilo, z něj odlétlo na dovolenou přibližně 5000 lidí. Letos odtud létaly linky do turecké Antalye a na řecké ostrovy Rhodos a Kréta. Další linky by v příštím roce měly létat i do Bulharska a Tuniska.

Letoun MiG-23 vznikl na přelomu 60. a 70. let minulého století jako nástupce známějšího MiG-21. První kusy přilétly ze Sovětského svazu v létě 1978, poslední pak o pět let později. Letouny v tehdejším Československu a později i České republice sloužily v jednotkách protivzdušné obrany státu. Česká armáda je používala do roku 1998. Poslední MiG-23 létal ještě v roce 1999 v rámci vývoje bitevníku L-159 Alca. Za řadou stíhaček, nesoucích v názvu MiG, stáli konstruktéři Arťom Mikojan a Michail Gurevič.