Už po dvanácté se na Den české státnosti v Hlavním sále Valdštejnského paláce předávaly Stříbrné medaile předsedy Senátu. Miloš Vystrčil při slavnostním ceremoniálu ocenil 17 významných osobností z oblasti veřejného a společenského života. Podle předsedy horní parlamentní komory se letošní laureáti z vlastní vůle více než jiní ponořili do života druhých, kterým pomáhají. Medaili „Za české stopy na hvězdném nebi“ po zásluze obdržela ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice Jana Tichá. Jihočeský kraj paní ředitelce Tiché ze srdce gratuluje.
„Pro paní ředitelku Tichou je typické, že se svým úspěchem ani nepochlubila, takže jsem se o ocenění dozvěděl náhodou. Jako všichni skromní a pracovití lidé je přesvědčena, že za ni má mluvit hlavně její práce,“ uvedl s uznáním náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch a se smíchem dodal, že v případě paní Tiché to pověstné „nomen omen“ skutečně platí. Zároveň uvedl, že by jí při této příležitosti rád srdečně pogratuloval a poděkoval za obrovský kus práce, který při popularizaci astronomie odvedla. „Díky ní a jejímu zapálení pro vědu Hvězdárna a planetárium České Budějovice opravdu žije a všechny zdejší akce se těší obrovskému zájmu široké veřejnosti. Jako zřizovatel to opravdu oceňujeme,“ dodal náměstek Hroch.
Stříbrné medaile předsedy Senátu se udělují od roku 2007 významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi. Předseda Senátu od roku 2012 ocenění předává při příležitosti zářijového Dne české státnosti, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností i mimo toto datum.
Více informací ZDE.
Fotografie: Kancelář Senátu
Seznam 17 laureátů Stříbrné medaile předsedy Senátu pro rok 2023
Ing. Jana Tichá Za české stopy na hvězdném nebi
Ing. Dalibor Dědek Za odvahu jít do rizika a být příkladem
Mgr. Miloš Doležal Za lipový květ a slova o hrdinech
prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., dr. h. c. Za vytrvalý dialog a obhajobu ctností
MgA. Tomáš Kačo Za originalitu, dřinu a světová pódia
Mgr. Dagmar Kocmánková Za nový prostor a šanci pro přehlížené
Mgr. Nikol Leitgeb Za využití sociálních sítí k dobrým skutkům
Ing. Vladimír Cibulka, Ing. Michal Čeřovský, Ing. Jakub Řezníček, Mgr. Bc. Josef Šachta (Sharry) Za inovace otevírající dveře a chuť do nich vstoupit
Linda Šejdová, Tomáš Zahradník (Snuggs) Za nápad a odvahu prolomit tabu
Ing. Bc. Daniel StachZa schopnost nadchnout a jednoduše předat složité
Anna Stejskalová Za sílu žít i pro druhé
RNDr. Dina Štěrbová Za vytrvalost a pomoc, která hory přenáší
prof. Mgr. Jindřich Štreit, dr. h. c.
Za výzvu otevřít oči a zaostřit
Ing. Jana Tichá
Ředitelka Hvězdárny a planetária České Budějovice s observatoří na Kleti, vedoucí vědeckého programu zaměřeného na sledování Zemi nebezpečných vesmírných asteroidů, od roku 2014 ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou. Od roku 2003 je rovněž předsedkyní komise Mezinárodní astronomické unie pro pojmenovávání planetek a komet. Pod jejím vedením byl v rámci projektu KLENOT na observatoři instalován teleskop se zrcadlem o průměru 1,06 m určený pro sledování blízkozemních asteroidů, komet a dalších těles s neobvyklými drahami, který je druhým největším takovým teleskopem v České republice. Sama se podílela na objevu více než 270 planetek. Kromě vědecké práce se věnuje také popularizaci vědy, šíření znalostí a informací pro širokou veřejnost. Prací v Mezinárodní astronomické unii dlouhodobě reprezentuje Českou republiku. Díky možnosti pojmenovávat objevené planetky se dnes v prostoru sluneční soustavy pohybuje řada těles s českými jmény, mj. Slavonice, Váchal či Jižní Čechy.