Jihočeský kraj navrhuje pro udržení lékáren změny v pravidlech otevírací doby

Praha 20. července (ČTK) - Udržet lékárny v menších obcích má pomoct změna v zákonem určených pravidlech otevírací doby. Návrh změny zákona o léčivech od Jihočeského kraje, který ve středu projedná vláda, počítá s umožněním kratší než celodenní otevírací doby tak, aby vedoucí mohl případně stihnout práci i v dalších lékárnách v jiných místech. Změna by měla podle návrhu začít platit od července příštího roku.

"Zákon říká, že u každé lékárny musí být určený vedoucí lékárny, který by měl být celou dobu při otevření fyzicky přítomen," popsal při schvalování návrhu krajem problém jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Novela uvádí, že v menších obcích nemusí být celodenní provoz, podle Kuby stačí, pokud by lékárny byly otevřené třeba jen dvě až tři hodiny v určených dnech. "Takový lékárník potom může třeba stihnout provozovat úplně bez problému tři lékárny na různých místech. Ale tuhle variantu zákon neumožňuje," uvedl.

"V případě, že provozní doba lékárny je v nižším rozsahu než zákonem stanovená týdenní pracovní doba, připouští se, že stejná osoba může být ustanovena vedoucím lékárníkem pro více než jednu lékárnu za podmínky, že součet provozních dob všech těchto lékáren nesmí překročit rozsah zákonem stanovené týdenní pracovní doby," zní změna.

Podle hejtmana mají problém udržet lékárny obce v řadě krajů. V méně osídlených oblastech nechtějí podle jejich zkušeností velké lékárenské řetězce zřizovat pobočky. Jejich obyvatelé proto musí cestovat pro léky do větších měst a v některých lokalitách není komerčně možné udržet osmihodinový každodenní provoz lékárny.

V roce 2010 bylo v Česku podle údajů České lékárnické komory asi 2400 lékáren, jejich počet rostl do roku 2014, kdy se zastavil na 2601. Do roku 2021 jich pak ubylo více než sto, v letech 2021 až 2023 jich podle loňské výroční zprávy vždy zhruba stovka zanikla a vznikalo méně nových. Ubývaly lékárny ve všech krajích kromě Prahy a Středočeského kraje. Nejvíc mizely v Moravskoslezském kraji a pak v krajích Ústeckém, Libereckém a Olomouckém.

Podle komory vznikají hlavně lékárny ze sítí velkých řetězců, soukromníci nové otevírají méně. Na zavírání lékáren má podle ní kromě ekonomických potíží vliv také věk lékárníků, do důchodu odchází silné ročníky, které lékárny privatizovaly v 90. letech.

rem snm

Foto ilustrační

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image