Jihočeský kraj se představil na Bavorské zemské zahradní výstavě. Tématem byl i projekt Zlaté stezky

Jihočeské kulturní instituce se o uplynulém víkendu představily tisícům návštěvníků Bavorské zemské zahradní výstavy ve Freyungu. Doplnily tak společnou expozici Evropského regionu Dunaj–Vltava a partnerství měst Freyung a Vimperk. „Cílem naší účasti bylo představit bavorské veřejnosti, co všechno jim mohou jižní Čechy nabídnout v oblasti kultury a cestovního ruchu. Důležitým posláním zároveň bylo prohloubit spolupráci s partnery na druhé straně hranice k projektu Zlatá stezka,“ řekl náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro kulturu Pavel Hroch.

Projekt Zlaté stezky, na kterém pracuje kraj s Prachatickým muzeem, se opírá o dlouhodobý archeologický výzkum, který trvá už více než 20 let. Jihočeský kraj získal pro tento projekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Prachaticích nemovitost a má i studii. „Chceme zažádat o finanční prostředky z programu INTERREG Bavorsko – Česko 2021-2027 a hledáme v Německu partnera. Proto jsem uvítal možnost se na výstavě setkat s prezidentem Dolnobavorského krajského sněmu a zároveň i starostou města Freyung Olafem Heinrichem. Ten je i členem prezídia ERDV a Dolní Bavorsko letos evropskému regionu předsedá. Dohodli jsme se, že by naše úsilí mohlo směřovat k městu Pasov, anebo k pasovské univerzitě,“ řekl náměstek Hroch a ocenil osobní návštěvu Dr. Heinricha na expozicích Jihočeského kraje i ERDV. 

dw


Během víkendu navštívilo zahradní výstavu zhruba deset tisíc návštěvníků a Jihočeský kraj jim nabídl to nejlepší z našich kulturních institucí: Prachatické muzeum se vydalo po stopách Zlaté stezky, Prácheňské muzeum připomnělo Bavorům, jak se u nás v minulosti razily mince, Muzeum Jindřichohradecka přivezlo betlém, českobudějovická hvězdárna představila obří model Měsíce. Nechyběla ani hudební vystoupení Veselé dudácké kapely z Katovic, bubeníků Wild Sticks a hrálo se i česko-německé divadlo. „Pochopitelně jsme našim bavorským přátelům společně s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu představili kompletní nabídku možností, kam v jižních Čechách vyrazit a co kde vidět. Zájem byl obrovský,“ upřesnil náměstek Hroch. 

Asi největší nával byl u stánku s regionálními specialitami. „Nabízeli jsme zelňáky, koláčky, velký úspěch měly toasty z červené řepy a také se speciální houbovou pomazánkou. Nechybělo jihočeské pivo. Ačkoli jsme byli v Německu, tak drtivá většina lidí nás zdravila česky. To bylo milé. Je vidět, že naše národy jsou si opravdu blízko,“ uzavřel Hroch.