Jihočeský kraj zná vítěze architektonické soutěže na návrh provozní budovy pro návštěvníky a správu přírodní památky a starého důlního díla Orty. Vítězný návrh předložili architekti Vit Forman, Jan Stibral a Roman Balšán ze Stráže nad Nežárkou. „Cílem soutěže bylo vytvořit návrh provozní budovy, která bude sloužit nejen jako zázemí pro návštěvníky a správu, ale také jako symbol obnovy historického důlního díla Orty. Tato výjimečná památka se nachází na atraktivním místě a její zpřístupnění veřejnosti je klíčové pro zachování její existence. Vítězům gratuluji,“ řekl první náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.
Celkový záměr projektu zahrnuje výstavbu provozní budovy s prostory pro správu, údržbu, prodej vstupenek a veřejné WC, vybudování přístupových komunikací a parkoviště, napojení provozu na technickou infrastrukturu, úpravy podzemních prostor a vybudování turistické trasy, a elektroinstalace v podzemí.
„Projekt Orty je pro nás velmi důležitý, protože umožní zpřístupnit jednu z našich nejvýznamnějších přírodních a technických památek široké veřejnosti. Vítězný návrh architektů Formana, Stibrala a Balšána nás zaujal svou citlivostí a zároveň moderním přístupem k potřebám návštěvníků. Důležité je říct, že se do soutěže přihlásili architekti z celého světa. Měli jsme tu návrhy z Maďarska, Slovenska, Rakouska, a dokonce z Koreje. Těší mě, že má náš kraj ve světě takový zvuk,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba s tím, že předpokládané investiční náklady na stavební realizaci jsou 50 milionů korun bez DPH.
Podle odborníků ze Správy jeskyní ČR je zpřístupnění důlního díla Orty veřejnosti a tím i zajištění trvalého provozu a dohledu nejlepší, a možná jediný způsob, jak tuto památku zachovat. Důl totiž nelze zabezpečit proti nelegálním vstupům a vandalismu, které ho poškozují. „Ministerstvo životního prostředí v posledních letech investovalo nemalé prostředky do odstranění škod způsobených nelegálními návštěvníky. Poslední velké zabezpečení, které proběhlo v letech 2019 až 2020, bylo velice citlivě provedeno tak, aby bylo možné komplex zpřístupnit,“ řekl náměstek Talíř.
Projekt představuje klasické turistické zpřístupnění objektu s organizovaným provozem a trvalou správou, která zajistí nejen provozování turistické atrakce, ale i důslednou ochranu památky. „V pokladně hlavní provozní budovy u vstupu si návštěvníci zakoupí vstupenky a v určený čas se soustředí před vchodem do podzemí. Delší čekací dobu před prohlídkou mohou strávit ve vstupním areálu nebo v odpočinkové zóně na povrchu. Skupiny o velikosti 20-25 osob absolvují prohlídku s průvodcem a východem se vrátí zpět do vstupního areálu,“ upřesnil náměstek Talíř a dodal, že Orty budou s ohledem na zimoviště netopýrů přístupné veřejnosti pouze od dubna do října, provozní budova bude pak využívána celoročně. „Provozní budova bude nejen funkčním zázemím, ale také dalším symbolem příběhu obnovy důlního díla Orty. Věřím, že tento projekt přispěje k dalšímu rozvoji turistického ruchu v našem kraji a nabídne návštěvníkům jedinečný zážitek. Rádi bychom nové Orty otevřeli do roku 2028, kdy budou České Budějovice EHMK,“ uzavřel Talíř.
ORTY
Orty jsou bývalý kaolínový důl a přírodní památka v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Důl tvoří velké množství chodeb různé šíře a výšky, dosahující délky téměř 6 kilometrů. Na území České republiky existují pouze dva hlubinné kaolinové doly, druhým je důl v Nevřeni v okrese Plzeň-sever, který byl již zpřístupněn veřejnosti. Chodby v Ortech vznikaly především v druhé polovině 19. století a jejich vznik inicioval Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth.