České Budějovice 16. června (ČTK) - Jihočeští policisté evidují za necelé první pololetí 976 případů kyberkriminality. Nejčastěji jde o podvody přes internet formou falešných investičních nabídek nebo fiktivních úprav bankovních kont, při nichž lidé přicházejí o miliony korun. Celková letošní škoda způsobená kyberkriminalitou na jihu Čech zatím činí téměř 84 milionů korun. ČTK to řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.
"Ve všech případech se nejedná jen o podvody, ale jde i o další trestnou činnost, která je označena jako sledovaná událost IT Kriminalita. Spadá sem například přechovávání a šíření dětské pornografie, porušení autorského zákona, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a podobně. Ale toho je spíš minimum," uvedl Bajcura.
Počet případů kyberkriminality neustále stoupá. Loni na jihu Čech registrovali policisté přibližně tolik událostí jako letos za pět a půl měsíce. "Lidé by měli být více obezřetní a ostražití. Často se totiž stává, že podvodník je připraví o celoživotní úspory," uvedl mluvčí.
Jihočeští policisté například v březnu zaznamenali případ, kdy podle nich muž vylákal ze sedmdesátileté ženy z Českokrumlovska pět milionů korun. Muž se se ženou seznámil přes sociální sítě a prostřednictvím internetu jí sliboval společný život a svatbu. Vystupoval jako lékař z Brna, který pracuje v Jemenu, ale nemá peníze na to, aby přicestovat do republiky. Žena muži v rozmezí dvou let poslala prostřednictvím mobilního bankovnictví všechny své úspory a ještě si kvůli tomu peníze půjčila.
Na Strakonicku zase jinou ženu telefonicky kontaktoval muž, který se představil jako pracovník České národní banky a informoval ji o napadení jejího běžného účtu. Pro záchranu peněz ji přiměl, aby si nainstalovala speciální aplikaci do mobilního telefonu. Žena mu tak umožnila přístup k jejímu účtu. Pod záminkou odeslání hotovosti z jejího zavirovaného konta na zabezpečené bankovní účty jí muž postupně odcizil naspořené peníze.
rek kš
foto ilustrační