Izolovat vlastní DNA, rozpitvat saranče, nebo zjistit, kolik kofeinu je v našich „oblíbených“ nápojích? To všechno zažili minulý týden účastníci Juniorské univerzity PřF JU. Téměř stovka středoškoláků si pod vedením pedagogů a studentů PřF JU vyzkoušela nejrůznější laboratorní techniky.
V týdnu od 5. do 9. února proběhly první letošní kurzy Juniorské univerzity. Studenti středních škol si na nich mohli ozkoušet například laboratorní cvičení molekulární biologie, ve kterém si na vlastní oči prohlédli chromosomy a porovnali, jak vypadají během různých fází dělení jádra buňky. Kdo měl odvahu, mohl si při přípravě meiotických preparátů vyzkoušet pitvu sarančí a podívat se, jak takové saranče vypadá uvnitř.
V laboratoři aplikované biochemie si zase studenti střední zdravotnické školy vyzkoušeli dvě metody izolace DNA. Nejprve si vyizolovali vlastní DNA z kapky krve, ze které následně zjistili, zda jsou nositeli mutantních genotypů enzymů odbourávajících alkohol. Ve druhé části praktik izolovali plasmidové DNA pomocí metody alkalické lýzy.
V neposlední řadě se studenti podívali na celosvětově nejvíce konzumovanou psychoaktivní látku „KOFFEIN“. Pomocí kapalinové chromatografie si studenti stanovili koncentrace kofeinu v nápojích, zjistili a porovnali obsah kofeinu v kávě, čaji a energetických nápojích.
V minulém týdnu u nás zažili „vejšku“ studenti z Českých Budějovic, Českého Krumlova, Prachatic, Volyně a dalších jihočeských měst. Další otevřené kurzy Juniorské univerzity JU čekají na své účastníky! Jejich seznam najdete ZDE.