Kendeho vila se 8. května otevírá veřejnosti

Paměť národa Jižní Čechy má od letošního dubna vypůjčenou Kendeho vilu, dům z roku 1920 zakoupený městem v minulém roce. „Nedávno zapsaná kulturní památka je cenná díky zachovalému honosnému interiéru, kde se zastavil čas, ale má i svůj příběh. Před 2. světovou válkou patřila významné židovské rodině, jejíž členové skončili v koncentračních táborech. Holokaust přežil pouze nejstarší syn, těžce fyzicky postižený hudební skladatel Rudolf Kende, který tam po druhé světové válce krátký čas bydlel. Ironií osudu je, že tam poté nacisté zřídili sídlo bezpečnostní služby Sicherheitspolizei SD,“ přibližuje náměstek primátorky Tomáš Bouzek. 

Během Protektorátu Čechy a Morava sídlila ve vile už zmíněná nacistická Sicherheitsdienst a následně též Kriminalpolizei, která ve sklepení domu zřídila též tři vazební cely, dodnes patrné.

Město České Budějovice vilu zakoupilo v první polovině loňského roku s primárním cílem zachránit tuto cennou budovu, dát ji důstojnou náplň a otevřít ji lidem. To se podařilo ve spojení s jihočeskou pobočkou neziskové organizace Post Bellum, která spravuje třetí největší archiv orální historie na světě - tzv. Paměť národa. „Pro mě je nejdůležitější, že je místo s takovým silným příběhem zpřístupněno široké veřejnosti. Myslím, že právě jihočeská pobočka Post Bellum je zárukou, že se tady budou konat velmi kvalitní, zajímavé a v mnohém poučné programy,“ dodává náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková.

Paměť národa Jižní Čechy převzala objekt do zápůjčky v dubnu 2024 a během testovacího provozu v něm zatím uspořádala čtyři vzdělávací workshopy na různá témata 20. století. Zájem o ně projevilo více než 100 školáků.

„Vzdělávání bude páteří našich činností, pro veřejnost chceme každou středu dům otevřít zájemcům o komentovanou prohlídku. Navíc minimálně dvakrát do měsíce chceme uspořádat besedu, debatu nebo přednášku se zajímavými hosty na historická a společenská témata. Třeba 23. května tady vystoupí ředitel Jihočeské vědecké knihovny pan Ivo Kareš. Vyprávět bude o budějovických německojazyčných Židech a co o nich lze nalézt na známém serveru Kohoutí kříž, jehož je spoluautorem. Ve spolupráci s kolegy Janem Ciglbauerem a Štěpánem Balíkem chystáme cykly podobných přednášek a s kolegy Milanem Binderem a Vladimírem Musilem připravíme expoziční náplň. To je ale cíl spíše na rok 2025 a dál,“ říká Tomáš Trantina, ředitel Paměti národa Jižní Čechy.

Více než stoletá stavba v Otakarově ulici se také začne postupně opravovat. Nejprve dojde na obnovu elektroinstalace, odvlhčení sklepů, připojení na veřejnou kanalizační síť a podobně.

Vstupenky na akce v Kendeho vile mohou zájemci nalézt v síti CBsystem.

 

 

Nejčtenější
1
Post image