České Budějovice 7. ledna (ČTK) - Na jihu Čech začalo v pondělí fungovat druhé krematorium zvířat v kraji. Prvním zvířetem, které dnes přijali, bylo morče. Animal Areal vybudovali manželé Ondřej a Gabriela Cikánovi poblíž komerční zóny Světlík na okraji Českých Budějovic. Trvalo jim to sedm let, kdy výstavbu zkomplikoval covid. Investice dosáhla skoro 12 milionů korun, například cena samotné spalovací pece se pohybuje kolem 3,5 milionu korun, řekl dnes ČTK jednatel Ondřej Cikán. Před kremací se člověk se svým zvířecím miláčkem může rozloučit jako u běžného pohřbu. Další krematorium zvířat v Jihočeském kraji je ve Strakonicích.
Postavit zvířecí krematorium napadlo Gabrielu Cikánovou, která se věnuje přes 25 let hlavně péči o psy, vlastní v Českých Budějovicích psí salon. "Nejprve byl problém vůbec sehnat místo, kde takovéhle zařízení může být, protože musí být mimo rodinnou zástavbu,“ řekl Cikán. Dále museli získat různá povolení související s životním prostředím a od veterinární správy a také standardní stavební povolení.
"Nejsme kafilérie ani asanační služba. Naše krematorium je určené pro zájmový chov zvířat. Kdyby třeba někdo chtěl zlikvidovat uhynulé slepice, tak to nesmíme přijmout,“ vysvětlil Cikán. Nejčastějšími klienty budou chovatelé psů a koček, ale také křečků, morčat, králíků, papoušků, nebo i želv včetně chovných exotických zvířat.
"Spolupracujeme s krematoriem zvířat v České Lípě a u nich vidíme, že v posledních letech zaznamenali růst o 15 až 20 procent, lidé o tyto služby mají zájem,“ řekl Cikán.
Uhynulé zvíře může majitel přivézt do Animal Areal osobně nebo se o převoz postarají, mají neustálou pohotovost. Nabízí i uspání zvířátka přímo u klienta veterinářem. Každé zvíře při přebírání dostane štítek s unikátním kódem, který ho doprovází až do kremace, tím je zaručeno, že nebude spáleno několik zvířat najednou. Kremace může být i za tři hodiny od odebrání. "To ale záleží na harmonogramu, jestli v daný čas nebudou probíhat rozloučení nebo kremace objednaných zvířátek, také nějaký čas zabere nahřátí pece, pokud by v ten moment nebyla v chodu,“ upřesnil Cikán.
Mrtvé zvíře se před kremací ukládá do chladicího boxu. Pak záleží na klientovi, co si bude přát, jestli jen vyzvednout popel v urně podle vlastního výběru. Popel je také možné umístit do šperků, skla nebo i polštáře. Může si nechat vyrobit i otisk tlapky.
"Máme také rozlučkovou místnost, kdyby se chtěli se svým zvířátkem před kremací o samotě naposled rozloučit, a můžou i sledovat, jak se jejich zvířátko vkládá do kremační pece,“ řekl Cikán. Cena za kremaci se pohybuje od 1900 Kč do 10.900 Kč podle váhy zvířete. V peci je možné spálit až 90 kilogramů těžké zvíře.
Provoz Akrematorium – Zvířecí krematorium Strakonice začal v lednu 2021. Za rok 2024 uskutečnili kolem 500 kremací. Jejich klienty loni tvořili převážně Jihočeši, ale zhruba čtvrtina zákazníků byla z Plzeňského kraje a o něco méně ze Středočeského kraje. "Jak jsme blíže situovaní k západu kraje, lidé přijížděli hodně z Klatovska a Domažlicka, pak z třeba Příbramska,“ řekla pracovnice krematoria Jindřiška Koláříková.
Služby jsou podobné jako u českobudějovického krematoria zvířat, také umožňují poslední rozloučení. "Zvířátko vystavíme do takové rakvičky, pustí se relaxační hudba, na televizi se promítá krajina, může si přinést vlastní květiny nebo dodáme, pokud si klient přeje květinovou výzdobu. V drtivé většině jsou kremace bez obřadu, v podstatě se rozloučí krátce před samotnou kremací,“ dodala Koláříková.