České Budějovice 5. října (ČTK) - Charitativní akci Zabrejli s námi z Rabenštejnské věže, uspořádala dnes v Českých Budějovicích místní Společnost pro ranou péči na oslavu letošních 30 let své existence. Akce měla informovat veřejnost o službách společnosti, poskytnout konzultace rodičům, představit pomůcky i získat peníze na provoz. Ten financuje Jihočeský kraj z peněz od ministerstva práce a sociálních věcí, což pokryje přibližně 70 procent nákladů. Zbytek je třeba sehnat od dárců nebo na charitativních akcích.
Více než 200 lidí dnes zakoupením občerstvení, bazarového oblečení a dary přispělo 46.200 Kč, řekla dnes ČTK Helena Kolmanová za organizaci. Peníze společnost použije na pomoc rodinám pečujícím o děti s postižením v Jihočeském kraji a na Vysočině, kterou mají rozdělenou s brněnskou Společností pro ranou péči.
Na akci mohli rodiče s dětmi projít Rabenštejnskou věž a po cestě najít, zapamatovat si a později popsat deset obrázků. "Chtěli jsme ukázat, že tím můžeme rozvíjet zrakovou pozornost, obrázek není na první pohled jasně čitelný, takže se soustředit na to, aby děti rozlišily, co na něm je. A když jdou do schodů, tělo je musí podržet, to znamená oni musí dobře vnímat své tělo, to je propriocepce, a používat vestibulární systém, který ovlivňuje pohyby očí, rovnováhu hlavy a těla,“ řekla poradkyně rané péče Marie Modlitbová.
V dalších dvou místnostech ve věži si mohly děti hrou prověřit zrak i další smysly a motoriku. "V senzorické místnosti, říkáme tomu také smyslohraní, si děti vyzkoušely hledání předmětů v dýňových semínkách, kávových zrnech nebo barevné rýži na světelném panelu. Tím se podporuje hmat i grafomotorika,“ řekla Jana Knittlová, poradkyně a terénní pracovník rané péče.
V podkroví věže pak zájemci nalezli slabě osvětlenou místnost s několika stanovišti se senzorickými pomůckami, které pracovníci rané péče využívají na podporu rozvoje zraku.
"S těmito pomůckami také jezdíme do rodin, jsou různě osvětlené, kostky, panely, stavebnice, pracujeme právě s kontrastem, někdy je to to jediné, na co děti reagují a motivuje je k činnosti,“ řekla Martina Papoušková, poradkyně a metodička kvality rané péče.
Speciálně upravené brýle, které simulují různé zrakové vady, například výpadky zorného pole nebo poruchy týkající se sítnice pak svým nositelům zprostředkovaly, jak jejich dítě s oční vadou vnímá svět. "Rodiče pak lépe porozumí tomu, jak a proč se dítě projevuje, co potřebuje,“ dodala Papoušková.
Českobudějovická Společnost pro ranou péči se specializuje na pomoc rodinám nejmenších dětí se zrakovým postižením. Pracuje v ní 14 lidí, součástí týmu jsou zrakové terapeutky a poradkyně rané péče. V posledních letech poskytne péči v průměru 160 rodinám ročně. Za dobu své existence pomohla tisícovkám dětí.
jrc sd
Foto FB město České Budějovice