Za probíhajícího insolvenčního řízení slibuje Energetický holding Malina svým klientům postupnou realizaci zakázek. K dokončení zhruba 1500 rozpracovaných zakázek si EH Malina najal odbornou firmu, posílil a proškolil realizační tým a od 1. června má holding nového krizového manažera. Ten by měl firmě pomoci uspokojit maximum věřitelů. Osud více než 2300 klientů, kteří zaplatili zálohy v průměrné výši 300 tisíc korun, ale instalace u nich dosud neproběhly, je nejasný.
Na druhé schůzi prozatímního věřitelského výboru 1. června byl představen nový šéf představenstva EH Malina a současně krizový manažer. Stal se jím Marian Klásek, někdejší šéf představenstva státem vlastněné akciové společnost Prisko. Ten ve funkci nahradil Jana Urbana, menšinového akcionáře firmy.
Krach EH Malina způsobil problémy tisícům lidí. Ti zaplatili zálohy na tepelná čerpadla a fotovoltaiky a nyní čekají na jejich dodání či připojení do sítě. Právě z důvodu pomoci firmě dokončit rozdělané zakázky a urovnat vztahy s klienty, oslovil EH Malina Mariana Kláska. Marian Klásek je zkušený krizový manažer, který měl ve státní společnosti Prisko na starosti velké případy, jako např. pád uhelné společnosti OKD. Nyní zodpovídá za chod firmy, jež čelí obvinění z největšího podvodu na koncových zákaznících v éře obnovitelných zdrojů.
Cyril Regner ani Jan Urban, akcionáři EH Malina, by neměli mít žádný přímý vliv na rozhodování Mariana Kláska ve vedení firmy. „Přímý vliv na mojí činnost nemají. Samozřejmě pokud mají akcionářská práva, mohou mě odvolat, ale nemohou mě úkolovat,” vysvětlil nový šéf představenstva EH Malina v rozhovoru pro Seznam Zprávy. S Janem Urbanem, bývalým členem představenstva, si nyní předávají pouze potřebnou agendu. „Nejsme však v kontaktu ohledně řízení a dalších kroků Maliny,” upřesňuje svou komunikaci s bývalými šéfy Marian Klásek.
Cílem nového krizového manažera je především zabezpečení dalšího chodu společnosti. Aktuálně se zaměřuje především na to, aby se zajistilo dodělání všech již rozpracovaných zakázek. V současné chvíli ve firmě také probíhá zjišťování stavu aktiv, závazků, majetku či pohledávek firmy.
Marian Klásek slibuje klientům dokončení všech zhruba 1500 nedokončených zakázek. Práce pod vedením nového krizového ředitele započaly tento týden. Klásek uvádí, že v plánu mají dokončovat 200-300 zakázek měsíčně. V případě klientů, kteří zaplatili zálohu, ale instalace u nich nebyly dosud započaty, zatím nelze říci, jak bude holding postupovat. Nový šéf EH Malina však slíbil, že další postup u této skupiny věřitelů sdělí do konce června.
Důležité je také upozornit na fakt, že pokud je firma v insolvenci, může dodělat jen takové zakázky, které nesnižují její majetkovou podstatu. To znamená, že náklady spojené s dokončením instalace by měly být nižší než částka, kterou bude klient doplácet. Ostatní případy by firma řešila individuálně, např. upravením smlouvy či ceny.
Krizový šéf dále podotýká, že firma může dokončit pouze zakázky, u kterých klienti neodstoupili od smlouvy. „Avšak je zde i mnoho klientů, u kterých se domníváme, že odstoupení od smluv je neplatné,” vysvětluje nový šéf představenstva. Dále dodává, že: „Pokud někteří z klientů chtějí fotovoltaiku či tepelné čerpadlo dokončit, mohou se na nás obrátit a my jim řekneme, zda od smlouvy odstoupili, a je tak možné své pohledávky uplatňovat jen v rámci insolvenčního řízení, nebo zda můžeme zakázku dokončit my.”
Dokončování zakázek firma aktuálně financuje z již dokončených instalací. „Finanční situace společnosti Malina se poměrně výrazně zlepšila od chvíle, kdy firma podala návrh na insolvenci. V této fázi Malina plní všechny své zakázky,” dodává Marian Klásek.
Upadající EH Malina čeká na vyjádření o reorganizaci firmy, jež proběhne na schůzi věřitelů 29. srpna. Nový šéf představenstva Marian Klásek vidí budoucnost firmy pozitivně a uklidňuje věřitele z řad zákazníků slovy: „Děláme maximum pro to, aby byly všechny zakázky dokončeny.”