Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích má od 1. října 2023 nového ředitele. Stal se jím Mgr. Filip Lýsek, který dosud působil jako ředitel Regionálního muzea v Českém Krumlově. Ve funkci nahradil Ing. Františka Štangla, který odchází do důchodu. Nový ředitel zvítězil ve výběrovém řízení Jihočeského kraje, které muzeum zřizuje. Do konkurzu se podle vedoucího krajského odboru kultury a památkové péče Patrika Červáka přihlásilo šest lidí.
„Ve stručnosti mohu říct, že mé cíle se odvíjejí z dlouhodobé činnosti muzea a projektů, které jsou již nastartované a které směřují mimo jiné k dokončení areálu Archeoskanzenu Trocnov a k realizaci výstavních a programových událostí, které muzeum čekají v příštích pěti letech nejen v souvislosti se zapojením do projektu České Budějovice EHMK (Evropské hlavní město kultury) 2028. V případě Archeoskanzenu Trocnov byla vybudovaná větší část areálu, ale čeká nás ještě vybudování zázemí a hlavně zcela nového návštěvnického centra, a to bude složitý úkol zejména stavebně - technický a do budoucna provozní," řekl Filip Lýsek. Do výběrového řízení se přihlásil z důvodu perspektivy dalšího profesního rozvoje.
Sedmačtyřicetiletý Lýsek vystudoval filozofii, andragogiku a diplomoval v oboru filosofie a teorie umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Zhruba 7 let pracoval na krajském odboru kultury a památkové péče, posledních 12 let pak jako ředitel Regionálního muzea v Českém Krumlově. Během jeho působení muzeum obdrželo významná tuzemská ocenění nejen v oblasti výstavní, ale i edukační činnosti.
František Štangl působil jako ředitel Jihočeského muzea od března 2014, kdy skončila velká přestavba Jihočeského muzea a s ní tehdy po 23 letech i ředitel Pavel Šafr. Štangl byl předtím jako člen ODS krajským radním pro kulturu, pracoval i jako náměstek hejtmana Jiřího Zimoly (tehdy ČSSD). „S panem ředitelem Lýskem jsme si předávali jednotlivé agendy poslední dva měsíce," řekl dvaašedesátiletý Štangl. Dál zůstává zastupitelem ODS v Nových Hradech, je předsedou představenstva Jihočeského vědecko-technického parku i členem správní rady Jihočeské univerzity.
Jednou z největších investic Jihočeského muzea posledních let je středověký Archeoskanzen Trocnov v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova. Jeho část zpřístupnilo muzeum pro širokou veřejnost letos v dubnu, slavnostní otevření Archeoskanzenu pak proběhlo 8. září 2023. Stavební práce probíhaly tři roky, při kterých se mj. vyrobilo 2 700 m² došků z žitné slámy, ručním opracováním prošlo 3000 tun kamene a na kulatinu zpracovali tesaři 600 kubíků dřeva. Návštěvníci si mohou v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem prohlédnout třeba interaktivní zbrojnici, stáje, sýpku nebo obytné stavení s černou kuchyní. K vidění jsou dále například repliky nástrojů, nářadí, oděvů nebo nábytku. Celkové náklady projektu činily asi 66 milionů Kč, z toho 16 milionů Kč padlo na průzkumné práce, projektovou dokumentaci a vybavení areálu. Vlastní stavební práce stály asi 50 milionů Kč a dotace z Evropské unie byla 16 milionů Kč. Z rozpočtu tak Jihočeský kraj uhradil 50 milionů Kč.
Jihočeské muzeum se stará zhruba o milion předmětů. Jihočeský kraj mu jako zřizovatel poskytl letos provozní příspěvek 67,4 milionů korun. Jihočeské muzeum a jeho pobočky loni navštívilo 97 768 osob (resp. 158 660 osob včetně externích výstav), což je téměř dvakrát tolik než v posledním předpandemickém roce 2019, vyplývá z výroční zprávy.