Nezisková organizace PREVENT 99 letos slaví důležité výročí, dvacet pět let působení v Jihočeském kraji. Lidem se závislostí pomáhá k návratu do běžného života, rozvíjí služby pro náhradní rodiny nebo nabízí odbornou pomoc v nízkoprahových klubech pro děti a mládež. V sedmnácti různých zařízeních pracuje více než stovka zaměstnanců. Jaký je nyní PREVENT 99, co dělá a jakou podporu potřebuje, vysvětluje jeho ředitel Michal Němec.
Nechá se spočítat, kolik lidí hledalo v PREVENTu 99 pomoc? Utkvěl vám v paměti příběh nějakého klienta?
Těch příběhů je mnoho. Všechny mám v paměti a každý je stejně důležitý. Ať jde o žáka, který díky doučování nepropadl nebo o klienta, který po 15leté drogové a kriminální kariéře deset let abstinuje, pracuje, splácí dluhy a funguje jako táta v rodině. V každém z těch tisíců příběhů najdeme pokroky i kotrmelce. V určitý moment se to jeví jako dobré, nebo špatné, ale jen málokdy bychom mohli říct, že naše spolupráce s klientem nepřinesla do jeho života žádný smysluplný pokrok. Pracujeme s lidmi, kteří neměli v životě štěstí, ale můžeme být u jejich drobných krůčků nebo dokonce u návratu do běžného života. Když se ohlédnu za těmi pětadvaceti lety, tohle se mi zapsalo do paměti nevratně. Příběh stovek lidí a tisíce životních pokroků.
V organizaci máte kvalifikované zaměstnance. Jak náročné je udržet týmy odborníků v neziskové organizaci?
Pro práci u nás nestačí jen to správné vzdělání. Pracujeme s těžkými životními situacemi a náročnými příběhy, což je zátěž, kterou je potřeba dlouhodobě unést. Pracujeme v nejistotě výše výplaty. Naši pracovníci musí být samostatní, zodpovědní a mít zapálení pro klienty a celou problematiku. Potřebujeme, aby se všichni dostatečně a iniciativně nadále vzdělávali, z velké části jsou zapotřebí terapeutické výcviky. Nemáme žádné benefity, neboť je donátoři neakceptují… A mohl bych pokračovat. Je těžké najít a udržet vhodné zaměstnance. O to více jsem vděčný, že takových máme v Preventu více než stovku.
PREVENT 99 nabízí širokou škálu odborných a sociálních služeb. Pomáháte také závislým. Necítíte někdy zklamání z toho, že část veřejnosti musíte stále přesvědčovat o smysluplnosti služeb, které poskytujete?
Všichni bychom byli radši, aby námi řešené problémy vůbec nebyly. Ale oni jsou. Vždy byly a vždy budou. Samozřejmě bychom byli radši, kdyby si to každý připustil a respektoval, že naše služby dělají to nejlepší, co zrovna mohou. Na jednu stranu jsme občas frustrováni, když narážíme na nepochopení. Na druhou stranu víme, že toto je prostředí, ve kterém jsme se dobrovolně rozhodli působit, a že i to vysvětlování, co děláme, proč a jak to děláme, je naše práce. Sneseme dlouhodobý diskomfort, protože víme, že běžíme po správné trati, která vede do cíle.
Svou stopu zanechal Prevent i v oblasti vzdělávání. Už 17. rokem pořádáte setkání odborníků na prevenci a léčbu závislostí. Jak vznikla Adiktologická konference Jihočeského kraje?
Tenkrát jsme cítili potřebu sdílení odborných témat mezi jihočeskými službami. Podařilo se nám s finanční podporou Jihočeského kraje uspořádat první ročník. Lidi zaujalo, jak to děláme, co akcentujeme, jak a jaká vybíráme témata a přednášející. Postupně přijížděli lidé i z jiných krajů. Dnes je to velká odborná konference, která mívá i zahraniční účastníky. Počty zájemců rok od roku stoupají.
Pomoc, kterou poskytujete, není možná bez příspěvků od dárců. Chtěl byste lidem, kteří vás podporují, něco vzkázat?
Veškeré podpory si velmi vážíme. Díky ní můžeme vykrývat mezery, které státní systém ignoruje. Pomáhá nám to také udržet si odbornou personální základnu. Kromě toho, že PREVENT 99 poskytuje služby z největší části hrazené z veřejných zdrojů, věnujeme energii také do poukazování na oblasti, ve kterých lidem není pomáháno a v rámci dárcovských a nadačních projektů se je snažíme řešit. Jako příklad bych uvedl podporu a terapie v osvojitelských rodinách, vyhledávání nových náhradních rodičů, doučování dětí, kterým není dostupné standardní doučování, nebo v něm neobstojí, online besedy pro rodiče zaměřené na nebezpečí virtuálního světa a online hazard nebo v minulosti po mnoho let realizované terapeutické zátěžové výjezdy pro děti v péči sociálních kurátorů. Z oblasti snižování zdravotně sociálních rizik zmíním náš dlouholetý důraz na odhalování nebezpečných infekčních chorob a s tím spojené četné veřejné testovací akce na území Jihočeského kraje. Část dárcovských peněz pomáhá dofinancovat provozy služeb, které systém financuje nedostatečně. Aktuálně jsou dlouhodobě podfinancované sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, což osobně považuji za skandální. Podobně je na tom systém podpory pěstounských rodin. Vše to zvládáme také díky dárcům.
Kde mohou zájemci najít všechny důležité informace o vaší organizaci?
Náš web www.prevent99.cz každého jednoduše navede tam, kam potřebuje, ať jde o klienta, úředníka, dárce, novináře nebo jen někoho zvědavého. Dostupné jsou tam také výroční zprávy za celých dvacet pět let existence organizace. Informace tam najdou i ti, kteří by nás chtěli podpořit. Vítáme dárce, kteří sdílí naše hodnoty a jsou stejně jako my přesvědčeni, že naše práce má smysl.
PREVENT 99 je nevládní organizací působící v Jihočeském kraji od roku 1999, a to zejména v oblastech adiktologie, práce s rodinami, dětmi a mládeží a v oblasti náhradní rodinné péče. Poskytuje sociální, zdravotní a další služby a realizuje vzdělávání a odborná setkání. V rámci svého poslání rovněž vyhledává, popisuje a vyvíjí řešení souvisejících systémově neuchopených sociálních a zdravotních problémů.
V Českých Budějovicích najdete tato zařízení PREVENTu 99:
Adiktologická poradna PREVENT České Budějovice
Kontaktní centrum PREVENT České Budějovice
Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT
Adiktologické služby ve vězení PREVENT
Centrum podpory pěstounských rodin PREVENT České Budějovice