Medaile Za zásluhy a Za statečnost od primátorky Dagmar Škodové Parmové si ve středu 23. října odneslo z obřadní síně českobudějovické historické radnice devět významných osobností. Medaile se udělují při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu.
MEDAILE ZA STATEČNOST 2024
Milan Janoušek
Milan Janoušek venčil na konci ledna tohoto roku psa u řeky Malše. Přitom spatřil muže vedoucího kolo, který se špatně pohyboval. Ten náhle zavrávoral a spadl do ledové vody. Pan Janoušek ani na okamžik nezaváhal a k místu se rozběhl. Spolu s dalším mužem se pokoušeli tonoucímu házet vodítka, aby se jich zachytil. To se bohužel nepodařilo a on zmizel pod hladinou. Zachránce nezaváhal a pro muže se vrhl do řeky. Během krátké chvíle se ho podařilo zachytit za oblečení a batoh a dostat ho do bezpečí na břeh. Jak pan Janoušek sám řekl, v tu chvíli vůbec nepřemýšlel nad nebezpečím, svůj čin bral jako automatickou věc. Bezprostředně poté odešel domů převléct se, jako by se nic nestalo. Stalo se ale hodně – zachránil lidský život.
Eva Pšeničková a Lukáš Sejk
Eva Pšeničková a její partner Lukáš Sejk si v neděli 14. ledna 2024 vyjeli zabruslit na Slepé rameno řeky Malše. Na místě byla i mladá rodina, jejíž otec se s dítětem na saních prudce rozjel směrem na tenký led. Ten se pod nimi probořil a otec s sebou do vody strhl i sáňky s dítětem. Eva s Lukášem neváhali ani chvíli, vrhli se do ledové vody a zachránili oba tonoucí. Ani nevyčkali příjezdu složek integrovaného záchranného systému a odjeli se domů převléci – stačil jim pocit, že otec i dítě jsou v pořádku. Jejich čin je o to cennější, že na místě nebyli sami, ale byli jediní, kteří bleskově a účinně reagovali.
MEDAILE ZA ZÁSLUHY 2024
Jiří Friml
Profesoru Jiřímu Frimlovi se podařilo v roce 2022 pro České Budějovice získat prestižní grant Evropské komise z programu Horizont Evropa ve výzvě ERA Chair ve výši 2,5 milionu EUR na založení nových výzkumných skupin, posílení výzkumných kapacit a vytvoření centra vědecké excelence v molekulární biologii rostlin. Díky projektu MOLIPEC v našem městě vznikají nové pracovní příležitosti a přicházejí sem talentovaní výzkumníci ze zahraničí. Přínos Jiřího Frimla je obzvlášť obdivuhodný. Vede výzkumnou skupinu v Rakousku a jeho věhlas dosahuje do nejvyšších pater světové biologie rostlin. Byl vůbec první, komu se podařilo objasnit, jak fungují rostlinné hormony. Není proto divu, že se mu letos dostalo, jako prvnímu Čechovi v historii, mimořádného prestižního ocenění rakouskou cenou Wittgenstein. České Budějovice jsou pro něho srdeční záležitostí. Své manažerské, vědecké a mentorské zkušenosti nyní vkládá do rozvoje vědy právě v našem krásném městě.
Martin Hilský
Profesor Martin Hilský má zcela zásadní význam pro založení Ústavu anglistiky na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Po jeho založení tady šest let s enormním nasazením pedagogicky působil a významně přispěl k formování celé generace českobudějovických anglistů. Svým působivým výkladem dokázal zaujmout a doslova strhnout řady posluchačů, kteří jej do té doby znali třeba jen ze sdělovacích prostředků nebo z překladů mnoha divadelních her. Především tedy díky osobnosti profesora Hilského a řadě získaných ocenění, mezi něž patří například Státní cena za překladatelské dílo, medaile Za zásluhy 2. stupně o stát v oblasti kultury a školství, Medaile Učené společnosti a Národní cena projektu Česká hlava, je ústav respektovaným pracovištěm, které vychovává odborné anglisty, překladatele a středoškolské učitele.
Ladislav Pešl
Doktor Ladislav Pešl, ředitel úseku kardiovaskulárního a thorakálního centra, absolvoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v roce 1989 a od počátku své profesní kariéry pracoval v Nemocnici České Budějovice. Odborné stáže absolvoval na místních univerzitách, ale také v německém kardiocentru Rothenburg an der Fulda. Po svém návratu z Německa vybudoval v roce 1998 kardiointervenční pracoviště v místní nemocnici a byl jmenován vedoucím lékařem. V roce 2005 byl Ladislav Pešl jmenován ředitelem kardiocentra a tuto pozici, stejně jako pozici vedoucího lékaře, zastává doposud. Věnuje se strategii rozvoje místního kardiocentra, efektivitě jeho provozu a implementaci nejmodernějších medicínských postupů. Jeho celoživotním krédem je spolupráce kardiologie a kardiochirurgie ve prospěch nemocných a dostupnost péče pro pacienty Jihočeského kraje.
Václav Podhola
Příslušník Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje nadpraporčík Václav Podhola nastoupil k Okresnímu požárnímu útvaru v Českých Budějovicích v roce 1983. Prošel různými funkcemi. Od roku 1996 působí jako velitel družstva. Za úspěšnou záchranu lidského života, když při extraligovém hokejovém utkání společně s kolegou prováděli masáž srdce, obdržel vyznamenání. Dlouhá léta je také členem potápěčské skupiny a lezeckého družstva. Svoji odbornost navýšil specializací na leteckého záchranáře, kdy má na svém kontě několik zásahů se šťastným koncem. Václav Podhola se také aktivně věnoval požárnímu sportu a dlouhá léta reprezentoval svoji stanici na republikových i mezinárodních soutěžích. Kolegové se vždy mohli spoléhat na jeho rozvážnost a vysokou odbornost. Je mistrem při řešení krizových situací. Své více než čtyřicetileté zkušenosti ochotně předává mladším kolegům, pro které je vzorem.
Daniel Stach
Českobudějovický rodák Daniel Stach je jedním z nejznámějších českých moderátorů. Od roku 2010 působí v České televizi, kde se proslavil zejména jako moderátor Hyde Park Civilizace, ale i jiných pořadů, které rozšiřují všeobecný rozhled obyvatel. Jihočeši mohli v letošním roce sledovat jeho brilantní výkon při moderování zahájení Olympiády dětí a mládeže. Daniel Stach je držitelem Stříbrné medaile předsedy Senátu za schopnost nadchnout a jednoduše předat složité, Ceny Ferdinanda Peroutky, Medaile Učené společnosti České republiky Societas Scientiarum Bohemica, Ad Laudem et Honorem 2021 za zásluhy o rozvoj vědy či Medaile Vojtěcha Náprstka udělené Akademií věd České republiky.
Bibiana Šimonová (obč. jménem Šťástková)
Vynikající herečka od roku 1967 patřila v činoherním souboru Jihočeského divadla k výjimečným talentům. V průběhu desítek sezon ztvárnila mimořádným způsobem řadu výrazných úloh v klasické i moderní dramaturgii. V jejím repertoáru figuruje 150 rolí, z nichž mnohé ztvárnila také před českokrumlovským otáčivým hledištěm, kde byla například první Kráskou ve světové premiéře hry Františka Hrubína. Její srdeční rolí byla také Isolda v baladě o věčné lásce či kněžna v Lucerně i krásná Hortenzie v Babičce. Její poslední premiérou v místním divadle byla komedie Žena jako druh v roce 2015, kde bravurně ztvárnila spisovatelku Margot Masonovou. Celý svůj umělecký život věnovala Jihočeskému divadlu. Zahrála si ale také v několika filmech, televizních inscenacích a seriálech. V posledních letech je její kultivovaný hlasový projev stále častěji využíván k předčítání audioknih.
Primátorka předala medaile významných osobnostem
Partneři zpravodajství
Podporujeme