První premiérou této sezony baletu Jihočeského divadla budou Slovanské tance
Profilovka
před 3 hodinami

České Budějovice 30. října (ČTK) - Jihočeské divadlo uvede v pátek 1. listopadu Slovanské tance. Dílo skladatele Antonína Dvořáka napsané pro orchestr je pro baletní soubor první premiérou sezony. V představení autoři propojili hudbu k 16 slovanským tancům s baletním představením v lidových krojích a zároveň vytvořili příběh o lásce a mezilidských vztazích, řekl ČTK choreograf inscenace Martin Šinták. Na pódiu vystoupí také děti z baletní školy. Jihočeské divadlo odkazuje Slovanskými tanci k Roku české hudby, letos je to 120 let od Dvořákova úmrtí.

Příběh neodkazuje na určité místo nebo dobu, vše je stylizované obecně do lidového folkloru. I když tanečníci budou v krojích, není to přehlídka lidového oblečení. "Lidé neuvidí ryze folklorní taneční představení, ale opravdu taneční baletní představení, ve kterém používám prvky jevištní baletní techniky s neoklasickým stylem plus prvky folklóru,“ řekl Šinták

Divák bude sledovat prostřednictvím tance osudy několika bezejmenných lidí, aby postavy opět obecně odkazovaly k lidové kultuře. Dívka se setká na vesnické tancovačce s vojákem, zamilují se, spolu poznávají první intimnosti, myšlenky na rodinu a odloučení, kdy dívka žije s babičkou, voják s otcem, obě rodiny se také setkají. Nastane konflikt, boj o dívku, odchod vojáka do války. A závěr podle Šintáka může být pro jednoho diváka uzavřený, ale pro jiného otevřený.

"Důležité jsou emoce, ta hudba je sama o sobě velmi emotivní, má hodně rytmických změn, veselých radostných, ale právě i melancholických. Vlastně ta druhá polovina je více melancholická, která nám právě krásně dopomáhá vytváření toho příběhu," řekl Šinták.

Dílo Antonína Dvořáka zahraje orchestr Jihočeského divadla celé beze změn, tedy dva cykly po osmi tancích. "Často se stává, že choreografové si pro příběh vyberou nějakou část tak, aby se jim to vešlo do děje, ale my to zahrajeme celé přesně tak, jak to napsal Dvořák pro orchestr. Podařilo se nám propojit hudbu s tancem a zároveň se tím bude prolínat příběh. Není to přehlídka folklorních tanců, jako se to někdy dělá, toto je polka, tamto mazurka, přesto se v tanci zachovávají prvky těch lidových tanců,“ řekl dirigent David Švec.

Diváci přesto poznají řadu lidových tanců, jako je polka, furiant nebo mazurka, v první části jsou většinou české tance, jediný cizí je ukrajinská dumka. Ve druhé je více zahraničních jako slovenský odzemek, srbské kolo nebo polská polonéza.

Slovanské tance uvedlo Jihočeské divadlo v minulosti čtyřikrát, poprvé v roce 1946 a naposledy 1979.

Antonín Dvořák původně napsal Slovanské tance v roce 1878 pro čtyřruční klavír. Požádal ho o to nakladatel Fritz Simrock, kterému Dvořáka doporučil německý skladatel Johannes Brahms, který napsal Uherské tance. Dvořák osm Slovanských tanců napsal za tři týdny. Pak z toho udělal verzi pro symfonický orchestr. Druhou řadu Dvořák napsal během dvou měsíců v roce 1886 na nátlak nakladatele pro velký úspěch orchestrální i klavírní první verze Slovanských tanců.

 

 

 

Sledujete nás i na facebooku a už vám neutečou žádné aktuální informace https://www.facebook.com/budejovickyinfodenik 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image