První vítězství v Lize mistrů! Šance na postup žije
Jihostroj měl před zápasem nůž na krku, cokoliv jiného než vítězství by totiž znamenalo umístění na posledním místě ve skupině a konec v evropských pohárech. Jihočeši však potvrdili fantastickou formu na domácím hřišti a Němce doslova smetli výsledkem 3:0. O postupujícím do další fáze pohárů tak rozhodne příští středu domácí duel s Guaguas.
LIGA MISTRŮ, SK. – 5, ÚT 9. 1. 2024, 17:00
VK Jihostroj České Budějovice
SVG Lüneburg
3:0
25:16, 25:19, 25:23

VK Jihostroj České Budějovice: Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, González, Luengas, Ondrovič, libero Kovařík. Střídali: Sedláček a van Schie

SVG Lüneburg: Leeson, Elgert, Elser, Knigge, Ketrzynski, Röhrs, libero Worsley. Střídali: Mohwinkel a Kunstmann

Nejvíce bodů: Luengas 20, González 14, Ondrovič a Balabanov oba 7 – Ketrzynski 16, Röhrs 6, Mohwinkel a Knigge oba 5

Komentář

Začátek prvního setu vyšel lépe domácím. Po dvou nevynucených chybách hostí se Jihostroj ujímá vedení 5:3. Domácím funguje obrana na síti zvyšují svůj náskok na 7:4. Soupeř se zatím nemůže trefit do kurtu a Jihostroj odskakuje na nadějných 10:5. Trenér Hübner si bere první oddychový čas. Jihostroj je na side outu bezchybný a následně esem zvyšuje náskok na 12:6. Zaplněná hala žene domácí za vítězstvím v prvním setu a palubovce hlavně kvalitním útokem domácí navyšují náskok až na 15:8. Jihočeši si pomáhají kvalitním servisem a jdu do koncovky s luxusním náskokem 19:11. Na síti se blokem prosazuje i nahrávač Carisio, 20:12. Hosté trefili 2x servis, ale domácí si nepřesným příjmem poradil a riskantní nahrávka středem vyšla. Jihostroj na side outu stále bez chyb a udržuje si v koncovce osmibodový náskok, 23:15. Set uzavírají hosté zkaženým podáním, 25:16.

Na začátku druhého setu si oba soupeři „drží“ své podání, 5:5. Bohužel dvě nevynucené chyby domácích posílají hosty do vedení 7:5. Jihostroj stahuje hlavně kvalitní obranou v poli a nebojácnou hrou na útoku po úspěšné obraně, 9:9. Kovařík „chytá“ další neskutečný míč a Gonzáles se na útoku nemýlí. Když eso přidává Balabanov, musí si trenér hostů vzít první time out za stavu 12:9 pro Jihočechy. Už to vypadalo na pětibodový náskok domácích, ale hrubé nedorozumění v míči zadarmo dává hostům ještě šanci, 14:12. Luengas přidává další eso a Jihostroj se blíží koncovce s čtyřbodovým náskokem 16:12. Trenér Luneborgu se bere druhý time out. Odpověď Luengase je další eso, 17:12. Až jestřábí oko přiřklo eso hostům, kteří snižují na 14:17. Další výzva připisuje bod hostům. Nicméně bezchybný příjem a následný nechytatelný útok z pipu udržuje domácí v luxusním náskoku před koncovkou, 19:15. Luengas na dohraném balónu opět odvážný a náskok se zvyšuje, 21:16. A opět Luengas, šikovně strženou lajnou, přidává další bod. Luengas pomalu dohrává druhý set svým nekompromisním útokem,22:18. Setbol připravuje nahrávač Carisio drzou ulívkou na druhou. Set ukončuje Gonzáles po Kovaříkově zákroku v poli odvážným útokem.

Na začátku třetího setu je vidět, že hosté vše vsadili na servis a podávají na hraně rizika. Nicméně vše jim také nevyjde a domácí přijímači zatím „drží“, 4:4. Naopak Luengas přidává další eso, 6:4. Neúnavný budějovický kotel žene domácí a ti si udržují malý náskok, 9:7. Zázračný míč chytil američan Knigge a je srovnáno 9:9. Bojovnost v poli dnes zdobí domácí a když se připočte i trochu štěstí jde Jihostroj do vedení 13:11. Stav srovnává opět servis hostů na hraně rizika, 13:13. Nervozita stoupá, žlutou kartu dostává lavička hostů za stavu 15:15. Vypadá to, že se nám blíží první vyrovnaná koncovka 20:20. Slovní potyčka Horsem a Gonzalesem nutí trenéra hostů k oddychovému času, dusno se dá „krájet“, 21:21. Gonzáles dává domácím dva mečboly nebojácným útokem, 24:22. Balabanov z těžké nahrávky ukončuje zápas a drží šance Jihostroje v cestě pohárovou Evropu.

MVP zápasu je zaslouženě vyhlášen Ignacio Luengas. Utkání rozhodl bezchybný příjem a hlavně odvážná hra domácího Jihostroje na útoku. Bouřlivý stand up ovation celé haly patří domácím hráčům zaslouženě. Skalp momentálně třetího celku německé bundesligy se cení.

Autor: Jiří Carba