S ekologickou ochranou plodin pomohou hlístice a houby z Biologického centra AV ČR
První místo v letošním ročníku soutěže JihoCzech, která podporuje inovativní podnikatelské nápady, získal Jiří Nermuť se svým projektem INEF-BioP. Ten přináší kvalitní, účinné a širokospektrální přípravky na eliminaci škůdců a chorob českých zahrad. Vývoj přípravků probíhal s odbornou podporou Biologického centra AV ČR. Více o projektu prozradí sám autor.
 
Do soutěže JihoCzech jste se přihlásil se svým projektem INEF-BioP. Můžete ho čtenářům přiblížit?
Cílem projektu je převést dva biologické přípravky, které jsme s kolegy vyvinuli na Biologickém centru AV ČR, do soukromé firmy. Tyto přípravky, Nemasil Forte a Supresil Duo, jsou určeny pro ochranu rostlin a již dva roky je skrze Biologické centrum prodáváme na trhu. Laboratoře však nejsou uzpůsobené pro větší výrobu. Proto vzniká firma INEF-BioP, která převezme výrobu a rozšíří jejich distribuci.
 
Jak tyto přípravky fungují a v čem se liší od běžných přípravků na ochrnu rostlin?
Nemasil Forte obsahuje parazitické hlístice. Ty se v půdě aktivně pohybují, hledají škodlivý hmyz a infikují ho symbiotickými bakteriemi, které hostitele zahubí. Supresil Duo zase kombinuje dvě houby. Jedna likviduje škodlivý hmyz, druhá potlačuje patogenní houby v půdě. Tento přípravek navíc zlepšuje kondici rostlin, které pak lépe rostou, jsou odolnější vůči suchu a přinášejí vyšší výnosy.
 
Jaký přínos může mít tento produkt pro zemědělství?
Hlavní výhodou je, že jde o čistě biologický přípravek, který nezatěžuje životní prostředí ani spodní vody. Zemědělci i zahrádkáři mohou jediným přípravkem řešit široké spektrum problémů a současně zlepšit zdraví svých rostlin. To přispívá k udržitelnému zemědělství a vyšší kvalitě produkce.
 
Oba produkty vznikly již před několika lety na Biologickém centru AV ČR. Můžete jejich vznik přiblížit?
V centru jsme se zabývali výzkumem entomopatogenních hlístic. Tyto mikroskopické červíky jsme začali studovat právě kvůli jejich schopnosti účinně bojovat proti škůdcům. Kromě nich jsme se věnovali také entomopatogenním bakteriím, jejich metabolitům a specifickým druhům hub. Společným cílem všech těchto výzkumů bylo najít inovativní a udržitelné metody ochrany rostlin.
 
Co vás motivovalo k přihlášení do soutěže JihoCzech?
Hlavní motivací bylo najít podporu pro rozjezd firmy. Založit živnost je jednoduché, ale vybudovat společnost, zvlášť v oblasti biotechnologií, je mnohem složitější. JihoCzech nabízel nejen finanční podporu, ale i semináře o finančním řízení a manažerských dovednostech. To mi pomohlo pochopit, co všechno je třeba zohlednit.
 
Jak hodnotíte konkurenci v soutěži?
Projekty byly velmi zajímavé a mnoho z nich už mělo konkrétní výsledky na trhu. Zaujala mě například iniciativa zaměřená na terapeutické písmo. Konkurence byla určitě velká.
 
Jaké jsou tedy další kroky pro vaši novou firmu?
V lednu by měla vzniknout společnost s ručením omezeným, která převezme výrobu a distribuci přípravků. Cílem je zahájit produkci ve větším objemu, abychom mohli uspokojit poptávku nejen malospotřebitelů, ale i zemědělců. Plánujeme také rozšířit spolupráci s výzkumnými institucemi. 

 

 

 

 

 

Sledujete nás i na facebooku a už vám neutečou žádné aktuální informace https://www.facebook.com/budejovickyinfodenik 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image