Prevence proti úrazům není nikdy dost. Upozorňujeme proto především děti, aby byly opatrné i při letních hrách venku. Injekční stříkačky se totiž mohou objevit kdekoliv, a to i na dětském hřišti nebo pískovišti. Nejčastěji se jedná o použité injekční stříkačky nebo samostatné jehly, nedbale odhozené uživateli návykových látek. V případě zranění o takovou jehlu je pak postižený vystaven vysokému riziku nakažení některou z infekčních nemocí, jako je například žloutenka nebo virus HIV. Časté jsou však i nálezy zbytků léčiv a jiných pomůcek pro výrobu drog.
Nejohroženější skupinou, která je vystavena riziku poranění o odhozené injekční stříkačky, jsou právě děti. Ty často nejsou schopny rozpoznat nebezpečí a neví, jak se v případě takového nálezu zachovat. Strážníci Městské policie České Budějovice proto v rámci prevence kriminality pořádají na dané téma přednášky již pro nejmenší děti z mateřských škol.
Nejrozšířenějším výskytem infekčního materiálu na území města je především široké okolí vlakového nádraží, sídliště Máj, centrum města nebo okolí Palackého náměstí. Místem, kde se sdružují narkomané a odhazují zde použité injekční stříkačky, jsou zejména ulice, parky, výměníky nebo dětská hřiště. Své pomůcky k aplikaci drog však často zanechávají i na veřejných toaletách obchodních center nebo restaurací.
Českobudějovičtí strážníci například v tomto týdnu vyjížděli na oznámení o hromadné skládce injekčních stříkaček na dětském hřišti v Bezdrevské ulici. Strážníci jich po důkladném pátrání nalezli celkem 17. Další výskyt většího množství plat od léků a injekčních stříkaček likvidovali o několik dní dříve u Severní zastávky na Pražské třídě.
Od začátku roku 2024 sebrali strážníci v ulicích Českých Budějovic více než 650 kusů použitých injekčních stříkaček.
Nabádáme občany, aby v případě nálezu odhozené injekční stříkačky nenechávali nález ležet bez povšimnutí a věc oznámili městské policii na telefonní linku 156. Nikdy nesbírejte infekční materiál holýma rukama. Strážníci, kteří jsou ke sběru infekčního materiálu speciálně vyškoleni a disponují ochrannými pomůckami, injekční stříkačky bezpečně seberou a zlikvidují.
Co dělat při poranění injekční stříkačkou?
- Ránu nechte co nejdéle volně krvácet a místo poranění nemačkejte – krvácení rány snižuje případnou dávku viru v těle
- Po zastavení krvácení ránu vymývejte vodou a mýdlem po dobu 10 minut, poté ošetřete dezinfekčním roztokem.
- Vyhledejte lékaře, hygienickou stanici, nebo nejbližší infekční oddělení – lékař vyšetří krev na virové onemocnění.
Autor: Mgr. Věra Školková