Stálá expozice představuje výběr ze sbírkových předmětů Alšovy jihočeské galerie. Základem sbírky, a tedy prvními přírůstky, byla díla středověkého umění. Ve stálé expozici jim je vyhrazen prostor prvního podzemního podlaží, který svým charakterem a architektonickými prvky evokuje sakrální prostor, a tak jednotlivé předměty pomyslně navrací do míst své provenience, tedy především sakrálních staveb. V této souvislosti byl ke spolupráci na tvorbě stálé expozice přizván Mgr. Hynek Látal, PhD. z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
„Sbírka středověkého umění AJG obsahuje přes sto třicet sochařských a přes třicet malířských děl, přičemž v současné podobě stálé expozice může být prezentováno celkem přibližně třicet objektů. Výběr byl však pečlivě učiněn tak, aby se návštěvníci mohli seznámit s drtivou většinou nejvýznamnějších památek. Expozice bude průběžně obměňována a doplňována krátkodobými výpůjčkami v rámci projektu Gotické stezky“, upřesňuje Látal.
Významnou částí sbírky AJG je umění spojené s jižními Čechami, stejně jako díla avantgardy mezi válkami a poválečného českého umění. Tato témata jsou prezentována v prvním nadzemním podlaží ve stálé expozici. Výběr konkrétních děl je prováděn s ohledem na umění středověku. Krajiny vystavené v expozici evokují atmosféru míst, kde středověká díla vznikla, zatímco abstraktní kompozice odkazují na duchovno a spiritualitu obecně. Samozřejmě jsou zde zastoupena i díla s křesťanskou symbolikou, jako jsou kříž nebo kruh. „Příprava této části stálé expozice ze sbírkového fondu byla velkou radostí, ale i náročnou zodpovědností, vybalancovat stěžejní témata sbírky a naplnit je konkrétními díly tak, aby celá expozice vypovídala o kvalitě a šíři sbírky a zároveň byla divácky přívětivá,“ vysvětluje kurátorka Mgr. Dita Pfeferová.
„V rámci přípravy stálé expozice, která trvala téměř dva roky, prošla všechna díla rukama našich restaurátorek, které posuzovaly možnost vystavení, vybraná díla konzervovaly nebo restaurovaly, mnoho děl bylo také nově adjustováno vhodnějším způsobem. Finální a konkrétní výběr samozřejmě reflektuje i náš osobní vhled, který jsme koncipovali společně s Miroslavem Růžičkou, a subjektivní vnímání jednotlivých děl, které se právě v expozici snažíme divákům zprostředkovat“, popisuje přípravu Dita Pfeferová.
Architektonický design výstavy bere v potaz i možnosti prezentace kreseb a grafik na papíře, které jsou často opomíjené. Tyto práce budou zahrnuty ve větším množství a s pravidelnými obměnami, které vyžadují specifické podmínky pro vystavení děl na papíře. „Zajímavé je jistě i architektonické řešení expozice, které pro nás společně s celým vizuálem výstavy připravil Richard Loskot a jeho studio, a díky kterému jsme mohli jednotlivá díla vystavit s maximálním ohledem na jejich umělecké sdělení i jejich bezpečnost“, doplňuje Dita Pfeferová.
Výstava je pro návštěvníky přístupná denně, od 10:00 do 18:00 hodin.
Wortnerův dům | U Černé věže 343/22 | 370 01 České Budějovice
www.ajg.cz