České Budějovice - Také trasologie pomáhá objasnit i ty nejzávažnější kriminální případy, experti z laboratoří mají novinku.
Nový přístroj pro tuto vědeckou disciplínu získali v těchto dnech díky Nadaci ČEZ jihočeští policisté, konkrétně kriminalističtí experti z Krajského policejního ředitelství Jihočeského kraje. Nový přístroj se jmenuje TrasoScan a Nadace ČEZ přispěla policistům částkou bezmála 1 900 000 korun. Přístroj obsluhuje kpt. Pavel Chaloupek se svojí kolegyní Lucií Sýkorovou. Přístroj je pro jejich práci velkým přínosem. Bez podpory Nadace ČEZ, by stále ještě na pořízení přístroje čekali.
„Bezpečnost je pro Skupinu ČEZ klíčová nejen při provozu jaderných elektráren, ale jsme rádi, že může přispět ke zvýšení vybavenosti složek, které tuto oblast zajišťují pro celou společnost,“ uvedl Petr Šuleř, vedoucí komunikace jaderných elektráren ČEZ.
Co přístroj umí? Zajištěné otisky podrážky, které svými botami zanechal na místě pachatel, se na trasologické fólii vloží do tohoto přístroje. Přístroj pod tlakem fólii vyrovná, zbaví i drobných nerovností a pořídí fotografii s obrovským rozlišením. Ta pak putuje do počítače a srovnává se dalšími stopami z jiných případů nebo s kontrolním otiskem podezřelé osoby. To by nebyl, až takový zázrak, ale do přístroje je možné vložit celou botu a přístroj pořídí její prostorový scan. Podobně se také srovnávají otisky vzorků pneumatik.
Zástupkyně vedoucího policejních laboratoří magistra Věra Hlavatá zajistila pro přístroj i rekonstrukci pracoviště a potvrdila, že přístroj policie využije skutečně na maximum. TrasoScan lze totiž také použít například i pro zkoumání ručního písma…
Trasolog je vlastně první kriminalista který se „potká s pachatelem“. První se totiž na místě činu zkoumá tzv. příchodová stopa pachatele. Otisk podrážky je tak většinou první zajištěnou stopou.
mjr. Mgr. Jiří Matzner, krpc.pio@pcr.cz
28. března 2023