České Budějovice 15. dubna (ČTK) - V Jihočeském kraji hygienici letos zaregistrovali 76 případů lymeské boreliózy. Je to nejvíce za poslední roky. Loni v tuto dobu to bylo 57 případů. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
"Když porovnáme data z posledních let kromě sezon ovlivněných pandemickými opatřeními, výskyt lymeské boreliózy neklesl v kraji pod 400. V roce 2018 to bylo 473, v roce 2019 to bylo 431 případ, předloni 529 a loni 518 případů," uvedla.
Podle předpovědi meteorologů je v těchto dnech aktivita klíšťat na vysoké úrovni. Znamená to větší riziko nákazy. "Náš kraj je též regionem s jedním z nejvyšších výskytů klíšťové encefalitidy ve střední Evropě. V sezonách ovlivněných koronavirem byl počet nad osm desítek, podobně jako vloni. V jiných sezonách výskyt překračuje 120 i 130 případů. Loňských 81 případů bylo z hlediska dlouhodobých výskytů velmi příznivých, letos zatím registrujeme jeden případ klíšťové encefalitidy na Českobudějovicku," řekla Kotrbová.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí přenášenou klíštětem, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Nebezpečnější pro lidi může být klíšťová encefalitida. "Doporučovanou prevencí klíšťové encefalitidy je účinné očkování, které je optimální postoupit před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat," řekla Kotrbová. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy proti lymeské borelióze zatím ve středoevropských podmínkách neexistuje očkování.
rek kš
Foto ilustrační