V Jihočeském kraji jsou na start-upy připraveni. Nabízí zázemí i dotace
Potřebují zázemí, mnohdy laboratoře, hodí se také sdílené kanceláře a případně dotační programy. Start-upy, tedy nově založené společnosti s potenciálem hospodářského růstu, mají v Českých Budějovicích řadu možností, které mohou využít pro rozvoj svého podnikání.
České Budějovice i celý Jihočeský kraj se z pohledu začínajícího podnikání postupně mění. Region se stává střediskem inovací. Důvodů je několik. Start-upy podporují veřejné instituce, školy i soukromé firmy.
„Tato podpora je pevně zakotvena ve strategických dokumentech kraje, zejména v RIS3 strategii, která stanovuje směry pro inovace a konkurenceschopnost regionu. Klíčovým prvkem úspěšného ekosystému pro start-upy je funkční propojení a spolupráce mezi Jihočeským krajem, Statutárním městem České Budějovice Jihočeským vědeckotechnickým parkem (JVTP), Jihočeskou hospodářskou komorou, CzechInvestem, Výzkumnými organizacemi, univerzitami, vysokými a středními školami a dalšími subjekty působícími v regionu,“ vysvětluje důvody Lenka Chrobočková, ekonomka JVTP.
Právě JVTP je akciovou společností kraje, která poskytuje místním podnikatelům potřebné zázemí kanceláří, laboratoří nebo technologických hal.
V rámci této infrastruktury jsou start-upům, začínajícím podnikatelům a malým a středním inovativním firmám poskytovány komplexní služby, které systematicky podporují jejich podnikatelské aktivity.
Prostřednictvím programů podpory se JVTP stává průvodcem začínajícího podnikatele, který jimi může procházet v následujícím pořadí:
Programy Jihočeského vědeckotechnického parku přinášejí startupové komunitě komplexní podporu a příležitosti k růstu na lokální i mezinárodní úrovni. Soutěž JihoCzech pomáhá nositelům nápadů zpracovat kvalitní byznys plán, což je klíčový krok k úspěšnému startu každého podnikání. Letošní ročník byl již sedmý v řadě a programem za tuto dobu prošlo více než 100 nositelů podnikatelských nápadů.
Mentoringový program JihoSTART umožňuje začínajícím firmám čerpat z bohatých zkušeností mentorů, přičemž letos podpořil 17 startupů. Díky Jihočeskému akceleračnímu programujiž 20 firem získalo finanční prostředky na pokrytí výdajů spojených s rozjezdem podnikání. Přeshraniční programy, jako je Crossborder Start-up Point a Crossborder Idea & Start-up Contest, posilují spolupráci mezi jihočeskými a hornorakouskými startupisty, podporují expanzi na nové trhy a odměňují nejlepší podnikatelské nápady finančními cenami. Výsledkem těchto aktivit je propojení podnikatelů s důležitými partnery, přístup k financím i odbornému vedení, což zajišťuje dlouhodobý rozvoj jihočeské startupové scény.