V jižních Čechách začal sochařský festival, odráží i vliv umělé inteligence

České Budějovice 15. června (ČTK) - Paralelní vesmíry a umělá inteligence se staly tématem 16. ročníku sochařského festivalu Umění ve městě, který dnes začal v Českých Budějovicích. Sochy zaplní několik měst a obcí. Jako novinku připravili organizátoři dvě mobilní galerie, v nichž budou obrazy i sochy. ČTK to řekl organizátor Michal Trpák. Festival, který nabízí přes 20 soch, potrvá do konce září. Pozornost zřejmě přitáhnou v centru Budějovic díla připomínající srdce, ve Veselí nad Lužnicí najdou lidé sochu Ochránkyně, kterou vytvořila Ani Svamiová, jež uprchla z Ukrajiny kvůli válce.

"Nad paralelními vesmíry se zamýšlím často. Každý trávíme spoustu času na internetu a sociálních sítích, což je taky paralelní vesmír, který se stále rozrůstá. A někteří už ztrácí pojem, jestli žijou víc tam, nebo v realitě," řekl sochař Trpák. Dodal, že při volbě tématu sehrál roli i rozvoj umělé inteligence. Ta již dokáže tvořit texty, obrázky, fotografie, hudbu i modelovat 3D objekty.

"Ve Švédsku je v galerii vystavená první socha, kterou navrhla AI a kterou zhmotnila nějaká slévárna. Já se na to zatím dívám se zájmem, protože mě nové věci přitahují. Pořád to vnímám jako nástroj. Není to samostatně myslící tvor, jenom neskutečně výkonný matematický stroj, u kterého musí být pořád ten kreativec. Ale rozšiřuje se pole lidí, kteří díky tomu můžou tvořit," řekl Trpák.

Do festivalu se zapojila města a obce České Budějovice, Hluboká u Borovan, Hluboká nad Vltavou, Lipno nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí a Vodňany. Práce vystavilo téměř 30 autorů. V Budějovicích zaplnily sochy Piaristické náměstí, slepé rameno Vltavy, Lannovu třídu či Zátkovo nábřeží. Několik výtvarníků připravilo pro festival nové sochy. Patří mezi ně Veronika Psotková nebo Jan Dostál. V zahradě Jihočeské vědecké knihovny bude Čtenář v křesle od Jaroslava Róny. V parku u kulturního domu ve Veselí nad Lužnicí je dílo ukrajinské umělkyně, které vytvořila v ČR jako reakci na válku. "Jsme rádi, že sochařstvím reagujeme na situaci na Ukrajině," řekl Trpák.

Novinkou jsou dvě mobilní galerie. Jednou je obrazárna v centru Budějovic. Cílem je ukázat na ulici díla, jež by tam jinak nešla vystavit. "Jedna je obrazárna, kde jsou obrazy namalované štětcem pod bezpečnostním sklem, vespod to má 3D tištěný květináč. Druhá mobilní galerie je akvárium, kdy jsme rozřezali starý lodní kontejner, z 90 procent ho prosklíme, budou v něm plavat výtvarné objekty. Galerie by mohla putovat po evropských městech. Bude to takový mobilní galerijní nomád," řekl Trpák. Dvanáctimetrová prosklená galerie obsadí od poloviny srpna hlavní budějovické náměstí, lidé v ní nahlédnou do podvodního světa Michala Trpáka.

Umění ve městě vzniklo jako setkání čtyř spolužáků z pražské VŠUP. Výstavu pořádá sochař Michal Trpák, inspirovala už podobné akce jinde v ČR. Město letos stejně jako loni přispělo 600.000 Kč. Jedním z cílů festivalu je, aby sochy ve městech byly natrvalo.

vkc dr

Foto ilustrační