Vánoční seriál – 2. díl: Pozor na podvodné e-shopy.

Vánoce se nám nezadržitelně blíží, a tak shánění dárků je čím dál akutnější.

E-shopy se stávají v posledních letech stále oblíbenějším způsobem nakupování. Můžete si pohodlně objednat přes internet potřebné produkty, které přijdou až domů. Nicméně, jako u všeho, i tady se vyskytují podvodné e-shopy a různí nepoctivý obchodníci, kteří je provozují. Takové e-shopy vás mohou okrást o peníze. Proto je důležité být opatrní a vědět, jak se těmto podvodům vyhnout.

Nejlepším způsobem, jak si ověřit, že je e-shop důvěryhodný, je přečíst si recenze ostatních zákazníků. Ti v recenzích bývají většinou upřímní. Dále se dívat na datum založení e-shopu a ověřit si, zda má platnou licenci a kontaktní informace.

Důkladně si samozřejmě přečtěte i obchodní podmínky, když poprvé objednáváte z e-shopu který zatím neznáte. Můžete se tak vyhnout budoucím komplikacím.

A jaké jsou společné znaky většinou podvodných e-shopů? Špatná čeština, anonymita (provozovatel nejde identifikovat a chybí kontaktní údaje), název domény neodpovídá obsahu e-shopu, držitel domény je ze zahraničí, často vyžaduje platbu předem, výrazné slevy.

V neposlední řadě, je důležité být opatrný i na e-maily, které můžete občas dostávat od neznámých společností. Tyto e-maily by měly být otvírány s velkou opatrností a nikdy byste neměli klikat na odkazy v e-mailu, které vás mohou navést na podvodnou webovou stránku.

Seznam rizikových e-shopů pravidelně aktualizuje Česká obchodní inspekce na svých stránkách https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/rizikove-e-shopy/, kde si můžete ověřit, zda se nejedná o rizikový e-shop.

A co dělat když si z takového e-shopu přeci jen objednáte? Důležité je pamatovat na to, že můžete odstoupit od smlouvy, jelikož se jedná o smlouvu uzavíranou na dálku. Od takovéto smlouvy pak můžete odstoupit podle ustanovení § 1829 občanského zákoníku. Důležitá je i informace, že od zboží můžete odstoupit ještě před tím, než si ho reálně převezmete.

Zákon hovoří o 14denní lhůtě na odstoupení, v případě kupní smlouvy (což bude naprostá většina případů) pak o tom, že odstoupit můžete do 14 dnů od převzetí. Tím spíše, ale můžete odstoupit ještě před tím, než si zboží převezmete a vůbec vám tato 14denní lhůta začne běžet.

Adam Vacek, Odborný právní poradceSdružení obrany spotřebitelů – Asociace, z.s.