České Budějovice 4. listopadu (ČTK) - Historii firmy i životní příběh jejího zakladatele Josepha Hardmutha představí nové zákaznické centrum Koh-i-noor Hardtmuth, které dnes zahájilo provoz v areálu závodu v Českých Budějovicích. Návštěvníci uvidí 3500 předmětů ze současné produkce firmy a 600 historických exponátů, nejstarším vystaveným výrobkem jsou grafitové tužky z roku 1900. Veřejnost bude moci centrum navštívit ale jen při předem domluvené skupinové prohlídce, řekli dnes při otevření centra majitel firmy Vlastislav Bříza starší, jeho syn Vlastislav Bříza a ředitel Národního technického muzea v Praze Karel Ksandr.
"Půjde to opravdu jen na rezervaci, protože už dnes je zájem škol a školek tak velký, že máme dopředu na půl roku zamluvené termíny. První školy začnou přicházet od půlky listopadu," řekl Vlastislav Bříza mladší. Návštěvníky centrem provedou proškolení dlouholetí zaměstnanci Koh-i-noor Hardtmuth.
Expozice centra vychází z výstavy s názvem Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu, kterou před lety připravilo a otevřelo Národní technické muzeum. Podle Ksandra se koncepce nyní upravila pro prostory v Koh-i-nooru. "Materiálové náklady na vznik tohoto centra se vším vyšly na deset milionů korun," řekl Bříza mladší.
Firma dodala exponáty ze svého archivu, technické muzeum se postaralo o historické informace. Návštěvníci uvidí produkty, které společnost vyrábí, 3500 předmětů ze současné produkce a 600 historických exponátů. Jsou tam stroje, které před 100 lety fungovaly v továrně. Dále uvidí dokument sestříhaný z materiálů z Národního filmového archivu a archivu Českého rozhlasu. Mezi zajímavosti patří třeba socha gorily, která je vyrobená z jednotlivých tužek, stejně je vyrobená deska kulatého stolu.
"Rozhodnutí přenést tuto poutavou expozici do Českých Budějovic, místa, kde má Koh-i-noor Hardtmuth hluboké kořeny a bohatou tradici, je pro nás splněním dlouholetého snu. To se nám ale nakonec povedlo a nyní stojíme v epicentru historie Koh-i-nooru sahající do roku 1790, shrnuté na více než 400 metrech čtverečních. Myslím si, že tužka patří k Českým Budějovicím jako Budvar, to zná každý zahraniční návštěvník,“ řekl Bříza starší.
Centrum nabízí interaktivní cestu historií, která začíná u Josepha Hardtmutha, jehož životní příběh je úzce propojen s architekturou, vynálezy a podnikáním. I když neměl formální technické vzdělání, jeho inovativní přístup a nadšení pro techniku vedly k řadě objevů, například nového postupu při výrobě tuhy z méně kvalitního grafitu, což umožnilo snížit náklady i zlepšit kvalitu výrobků. Dalším Hardtmuthovým vynálezem byla vídeňská kamenina s bezolovnatou glazurou, umělá pemza a neapolská žluť.
Koh-i-noor Hardtmuth je nejznámější společností holdingu Koh-i-noor a její historie sahá do roku 1790. V ČR má firma závody i v Městci Králové, Broumově či Milevsku, má téměř 140 prodejen a nabízí přes 3500 produktů a vyváží do víc než 80 zemí.
Do skupiny Koh-i-noor holding s více než 2500 zaměstnanci patří firmy ze zdravotnictví, energetiky, spotřebního průmyslu, strojírenství a hotely. Obrat holdingu se pohybuje přes čtyři miliardy Kč, uvádí skupina na webu.